Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Dłonie, Stopy, Paznokcie

Jak dbać o paznokcie

WizażPokaż mi swoje paznokcie a powiem ci jakim facetem jesteś….
Męskie paznokcie bez odpowiedniej pielęgnacji nie dodają uroku - wręcz przeciwnie, mogą odstraszyć potencjalną partnerkę. Niewiele jest chyba rzeczy bardziej nieapetycznych niż facet z zaniedbanymi, długimi i brudnymi paznokciami.

Paznokcie to również zwierciadło waszego zdrowia, a ich wygląd i kształt zależy od bardzo wielu czynników, które z grubsza można podzielić na:
• wewnątrzpochodne jak zaburzenia przemiany materii , schorzenia narządów wewnętrznych, niedobory witamin i mikroelementów
• zewnątrzpochodne jak nieodpowiednia pielęgnacja, urazy powstałe w trakcie pracy, czy częsty kontakt z detergentami

Zmiany w paznokciach mogą mieć także charakter wrodzony, towarzyszyć chorobom skóry, być konsekwencją urazu, lub wywoływanych przez bakterie czy pasożyty chorób. Często trudno określić co jest powodem zaburzeń wzrostu czy wyglądu płytki paznokciowej i wtedy jest potrzebna wizyta u lekarza. Innym zagadnieniem jest obgryzanie paznokci, to nie tylko problem kosmetyczny ale również psychologiczny. Uporczywego nałogu możecie się na szczęście szybko pozbyć (w ciągu ok. 4-6 tygodni), choć potrzeba do tego nieco silnej woli.

Jak dbać o paznokcie
Aby zachować paznokcie w dobrej kondycji należy zadbać o nie kompleksowo. Jej pierwszym ważnym elementem jest codzienna pielęgnacja i higiena. Do mycia rąk powinno się stosować emulsje i żele bez dodatku mydła, które wysusza skórę rąk i skórki wokół paznokci. Po umyciu dłoni warto sięgnąć po jeden z wielu dostępnych na rynku odżywczych kosmetyków do pielęgnacji skórek i paznokci.

Na wygląd naszych paznokci duży wpływ ma również sposób odżywiania. Planując swoją dietę należy pamiętać o produktach zawierających :

• Białko- produkty mleczne, jaja
• Wapń- również nabiał
• Cynk- buraki, kiełki
• Potas- pomidory, banany
• Magnez- orzechy, gorzka czekolada, ryby morskie
• Żelazo- szpinak, owoce morza, czerwone mięso
• A także witaminy z grupy B, witaminy H i F

Manicure
Następnym ważnym elementem jest odpowiednio wykonany manicure. Profesjonalne usługi są coraz popularniejsze. Wiele salonów kosmetycznych przygotowało specjalne oferty dla panów. Co więcej, kosmetyczki chętnie wykonują zabieg manicure u mężczyzn, którzy z reguły nie grymaszą bo nie muszą wybierać wzorków czy ozdób( choć są oczywiście wyjątki). Są to zazwyczaj szybkie i tanie zabiegi, które można wykonać przy okazji wizyty u fryzjera.

Rodzaje manicure:
• wykonany frezarką ze specjalnymi końcówkami
• tradycyjny z zastosowaniem cążek
• biologiczny czyli bezcążkowy, z reguły wybierany przez panów

W trakcie zabiegu kosmetyczka czy stylistka paznokci skróci je na odpowiednią długość i nada płytce odpowiedni kształt dostosowany do budowy paznokcia. Oczyści i ewentualnie delikatnie usunie nadmiar skórek. Nieodpowiednie mechaniczne usuwanie skórek może być przyczyną mikrourazów i wywołać zaburzenia we wzroście paznokcia. Następnie wygładzi i wypoleruje paznokcie, jednak nie każdy lubi błyszczące paznokcie. Na końcu może pokryć odżywką chroniącą i wzmacniającą płytkę oraz nawilży skórę. Firmy kosmetyczne oferują odżywki specjalne dla mężczyzn, które są matowe i wyglądają naturalnie, a przy tym w dyskretny sposób chronią i wzmacniają paznokcie. W przypadku paznokci miękkich i łamliwych najlepiej wykonywać takie zabiegi raz w tygodniu.

Zrób to sam
Wielu panów woli jednak samodzielnie dbać o własne dłonie. Najpierw jednak konieczna jest wizyta w sklepie z kosmetykami lub drogerii. Bez paniki, zakupy prawie jak w sklepie typu „Zrób to sam”, będzie wam potrzebnych kilka produktów.

• Pilniczek – szklany (ostrożnie jest delikatny i kruchy) majsterkowicze bez problemu kupią dwustronny, papierowy pilnik o ziarnistości 180|200 czy 180|240
• Drewniane patyczki do odsuwania skórek ( najczęściej z drewna różanego) lub plastikowe kopytko z gumową końcówką
• Odżywka do paznokci , wybieramy jak emalię – bezbarwny mat
• Oliwka lub odżywka do skórek

Bardziej wymagający mogą kupić dodatkowo musujące kuleczki do manicure, peeling do paznokci, specjalny preparat lub piaskowy pilniczek do usuwania skórek. Brak czasu, czy odpowiedniej drogerii nie jest wytłumaczeniem zaniechania realizacji inicjatywy dbania o paznokcie, wszystko możemy kupić w sklepie internetowym które rosną jak grzyby po deszczu , wystarczy się zarejestrować.

Manicure w 5 krokach:
1. Skracamy paznokcie – najlepiej nie używać do tego celu nożyczek czy cążek, powodują pękanie i rozdwajanie płytki paznokciowej, najlepszy będzie papierowy lub szklany pilniczek
2. Paznokcie piłujemy zawsze w jednym kierunku , by nie szarpać brzegu, od boków ku środkowi. Nie piłujemy paznokci zaraz po kąpieli są wtedy za miękkie.
3. Paznokieć musi pasować do kształtu naszej dłoni, palców. Nie piłuj zbyt mocno boczków by wyglądał naturalnie.
4. Patyczkiem odsuń delikatnie skórki , możesz także użyć specjalnego preparatu do skórek, zgodnie z instrukcją producenta, lub pilniczka do skórek.
5. Nakładamy na paznokieć odżywkę, a po wyschnięciu odżywkę czy oliwkę do skórek.

Szybko i sprawnie nam poszło. Gorzej jeśli twoje skórki są grube i popękane, wtedy po skróceniu i wypiłowaniu paznokci, zrób mydlaną kąpiel palcom (ok. 5 min). Odsuń patyczkiem skórki i delikatnie usuń cążkami tylko zgrubiały nadmiar skórek „ zadziorki”. Ten zabieg wymaga dość wprawnej ręki gdyż nie trudno tu o bolesne, trudno gojące się skaleczenie. Nie będziesz miał takich problemów gdy po każdej kąpieli czy dłuższym moczeniu rąk będziesz odsuwał skórki szorstkim ręcznikiem.

Autor: Mariola Zielińska

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version