Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Piersi

Jak prawidłowo dobrać implanty piersi?

Jak prawidłowo dobrać implanty piersi?Jak prawidłowo dobrać implant. Metodą prób i błędów, czy z systemem BioDynamic™ - rozmowa z chirurgiem plastykiem Tomaszem Kasprzykiem z kliniki Art&Med w Krakowie.
Wśród chirurgów plastycznych toczy się spór o sposób doboru implantów – niektórzy uważają, że najważniejsze jest ich subiektywne poczucie estetyki, czyli artystyczna dusza, i na tym opierają decyzję dotyczącą wyboru wielkości i kształtu implantów.

Druga grupa uważa, że najważniejsze w osiągnięciu dobrego efektu zabiegu, a co za tym idzie – satysfakcji pacjentki z kształtu i wielkości piersi, jest dokładny pomiar wszystkich istotnych parametrów.

Red.: Jakie jest Pańskie zdanie na ten temat, Panie doktorze?

TK: Uważam, iż niewystarczający jest tu sam artyzm i wizja. Przed dobraniem dla pacjentki odpowiednich implantów niezbędne jest dokładne wykonanie pomiarów takich parametrów, jak min.:

- szerokość, wysokość i projekcja istniejącej piersi, szerokość klatki piersiowej i jej ewentualna asymetria (bardzo częsta),

- odległość pomiędzy obojczykiem i brodawką sutkową,

- odległość pomiędzy piersiami

- elastyczność i jakość skóry piersi

- wielu innych, nie mniej istotnych wielkości.

Red: Czy po wykonaniu tych pomiarów można wysnuć z nich jakieś sensowne wnioski?

TK: Tak, ale byłoby bardzo trudno wziąć te wszystkie parametry pod uwagę, bez wsparcia specjalistycznego programu komputerowego, wręcz niemożliwe. Ponieważ wybór odpowiedniego implantu, przed którym staje chirurg i pacjentka, jest naprawdę trudny - np. tylko jeden rodzaj Allergan Natrelle model 410 jest dostępny w 205 różnych wariantach. Nie wyobrażam sobie, jak można zdać się tylko na „artystyczną duszę” chirurga… Tu wręcz koniecznością jest wsparcie zaawansowanego programu komputerowego.

Nawet wielcy artyści, tacy jak Leonardo da Vinci, korzystali w trakcie tworzenia swoich największych dzieł z bardzo dokładnych pomiarów w celu zachowania odpowiednich proporcji ciała, bowiem to proporcje są najważniejsze w doborze implantów piersi, a nie wielkość implantów. Wzrost pacjentki i budowa klatki piersiowej powodują, że te same implanty dają różną wielkość i kształt piersi u różnych pacjentek.

Red.: Jakie parametry w takim razie są najważniejsze w tym programie, aby uzyskać odpowiednią wielkość piersi?

TK: W tym systemie nastąpiło niejako odwrócenie wagi parametrów – najważniejsze są wymiary implantów, a nie ich objętość. Wkładka objętości 330 ml może mieć wymiary (odpowiednio szerokość, wysokość, projekcję) – 12,0 x 10,1 x 5,7 cm lub np. 13,0 x 13,5 x 3,8 cm - kształt piersi uzyskany po włożeniu jednego lub drugiego modelu będzie się diametralnie różnić.

Red: Czy Pan w swojej praktyce lekarskiej korzysta z oprogramowania wspomagającego dobór implantów?

TK: Tak, w naszej klinice korzystamy z unikalnego systemu komputerowego BioDynamic™ zaprojektowanego dla implantów piersiowych firmy Allergan z kolekcji NatrelleTM: anatomicznych typu 410, anatomicznych 510 oraz okrągłych INSPIRA™.

Red.: Jak wygląda konsultacja, w trakcie której Pan doktor dobiera implanty?

TK: W czasie konsultacji mierzy się i wprowadza do programu BioDynamic™wszystkie istotne wymiary anatomiczne pacjentki, pacjentka wyraża swoje preferencje, co do wielkości i kształtu piersi, a komputer oblicza wielkość i kształt implantu. Jeśli któryś z parametrów nie odpowiada pacjentce, można w pewnych granicach zmodyfikować dane – program nie pozwala jednak na dobór niewłaściwych (za dużych lub za małych) implantów.

Red.: Dziękuje serdecznie za rozmowę i poświęcony czas

TK: Dziękuję bardzo.

Jak prawidłowo dobrać implanty piersi?

Jak prawidłowo dobrać implanty piersi? - Jak prawidłowo dobrać implanty piersi?

 

Rys: Pomiary które bierze pod uwagę program BioDynamic™.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version