Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zabiegi laserowe

Epilacja laserowa czy warto?

epilacja; depilacja; laser; wąsik; bikini; nogi; pachy;

epilacja; depilacja; laser; wąsik; bikini; nogi; pachy; - epilacja; depilacja; laser; wąsik; bikini; nogi; pachy;
Co to jest laserowa epilacja?
Wynalezienie przez Theodore Maimana lasera w roku 1960, zrewolucjonizowało nie tylko świat nauki i techniki, ale stworzyło też nowe możliwości w różnych dziedzinach medycyny. Lasery umożliwiają skuteczne likwidowanie zmian, które do niedawna nie były w gestii zainteresowania medycyny, a jednak z punktu widzenia pacjenta mogą stanowić istotny problem estetyczny. Przykładem tego typu terapii jest usuwanie zbędnego owłosienia, likwidowanie tatuaży, czy też metod mająch na celu odmłodzenie skóry.
Czym jest epilacja i jaki sposób jest najskuteczniejszy?


Epilacja to czasowe lub trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Dające w końcowym efekcie pozbycie się jego całkowicie. We współczesnej kosmetologii najlepszym sposobem na usunięcie niechcianych włosów na twarzy i ciele jest epilacja laserowa. Często nazywane błędnie depilacja a ona dotyczy tylko usunięcie łodygi włosa .Ta metoda jest bezbolesna lub prawie bezbolesna i skuteczna, pozwala pozbyć się problemu przez okres do 10 lat a w niektórych przypadkach już na zawsze.
Zabieg ten jest bardzo ceniony przez kobiety, ponieważ pozwala uzyskać gładką skórę bez bólu i podrażnień. W ostatnim czasie jednak i mężczyźni też korzystają z zabiegów epilacji laserowej i wykonują procedurę zarówno na ciele, jak i na twarzy.
Czy epilacja laserowa jest bezpieczna?
Wiązka laserowa charakteryzuje się pewnymi cechami takimi jak monochromatyczność i kierunkowość. Monochromatyczność oznacza, że wiązka laserowa posiada tylko jedną długość fali (kolor), natomiast kierunkowość oznacza, że charakteryzuje się niewielkim kątem rozproszenia. W tkance skórnej znajdują się specyficzne substancje, które określamy jako chromatofory bądź fotoakceptory. Mają one zdolność pochłaniania energii o określonej długości fali. Do tych specyficznych chromatoforów skóry należy m.in. melanina, woda, hemoglobina, oraz białko. W uproszczeniu możemy określić, że stosując lasery niszczymy jedną (niepożądaną) strukturę, nie niszcząc struktur okalających. Na tej prostej zasadzie oparta jest większość metod laserowych stosowanych w dermatologii i medycynie estetycznej i kosmetologii. Zasadę tą określamy jako prawo selektywnej fototermolizy, co potwierdza, że działanie lasera do depilacji jest nieszkodliwe, ponieważ fale te wpływają tylko na brodawkę (korzeń włosa) i nie odbijają się w żaden sposób na pozostałych komórkach naskórka i tkankach otaczających.
Jak działa laser?
Stosowane są obecnie trzy typy lasera: aleksandrytowy, diodowy i neodymowo-yagowy. Wszystkie w/w lasery emitują taką długość fali, której energia jest doskonale pochłaniana przez barwnik zawarty we włosie, czyli melaninę. Fizjologiczny aspekt zniszczenia włosa polega na tym, że podgrzewamy melaninę zawartą w mieszku włosowym. W wyniku jego podgrzania niszczone są komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost włosa.
Przenikając do głębokości kilku milimetrów od powierzchni skóry, fale te wpływają tylko na cebulkę (korzeń włosa) i nie odbijają się w żaden sposób na pozostałych komórkach naskórka.
Wszystkie włosy w fazie aktywnego wzrostu (widoczne na powierzchni skóry) wypadają w ciągu 2 tygodni od pierwszego zabiegu. Pozostałe włosy, które w czasie sesji były w fazie nieaktywnej lub w przygotowaniu do wzrostu, są usuwane podczas powtarzanych zabiegów (seria z 6-8 zabiegów) – gdy stają się widoczne na powierzchni skóry, a tym samym są dostępne do ekspozycji na światło laserowe. Po wystawieniu na taką ekspozycję włosy wkrótce wypadają wraz z korzeniem. I przez kilka lat mamy spokój, aż do momentu naturalnej naprawy mieszków włosowych o ile do takiej dojdzie.
Uszkodzone podczas zabiegu włosy nie wypadają natychmiastowo. Część włosa znajdująca się w skórze, powoli przesuwa się ku powierzchni, co może dać wrażenie, że włosy nadal rosną. Samoistnego wypadania włosów możemy się spodziewać, po około 2 tygodniach, natomiast całkowity efekt pierwszego zabiegu widoczny jest dopiero po około 4 tygodniach.
Jak długo trwa efekt depilacji laserowej?
Żaden godny producent sprzętu laserowego nigdy nie udzieli dożywotniej gwarancji braku włosów po depilacji laserowej. Mieszki włosowe mają zdolność do regeneracji, na co jeszcze korzystnie wpływa to gospodarka hormonalna. Efekt epilacji również zależy od grubości i struktury włosów, a także cech genetycznych danej osoby.
Przeciętnie do uzyskania trwałego efektu należy wykonać 6-8 zabiegów. U niektórych osób „idealnych” dla epilacji laserowej efekt trwały można uzyskać nawet po trzech lub czterech zabiegach. O efekcie trwałym możemy mówić dopiero około pół roku od ostatniego zabiegu. Czyli jeśli w tym czasie włosy nie odrosną.
Po zakończeniu sesji zaleca się przeprowadzenie zabiegów przypominających: dla ciała co najmniej 1 raz w roku, dla twarzy – co 4-6 miesięcy.
Jak przygotować się do epilacji laserowej?
Przygotowanie do tego zabiegu wcale nie jest skomplikowane, choć trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
W pierwszym kroku sprawdzamy, czy nie mamy przeciwwskazań. Następnie miesiąc przed zabiegiem włosy nie powinny być wyrywane (można je golić maszynką jednorazową). Skóra nie powinna być opalona, ponieważ melanina zawarta w naskórku stanowi z jednej strony konkurencję dla melaniny we włosie, z drugiej zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry.
Osoby, które dodatkowo stosują doustną terapię retinoidami, muszą zrezygnować z suplementacji aż pół roku przed depilacją! Ważne jest również, aby w tym okresie całkowicie zaprzestać stosowania maści i kremów zawierających w swoim składzie witaminę A (retinol) lub jego pochodne, witaminę C lub kwasy owocowe.
Korzystając z oferty gabinetów należy zwrócić uwagę na jakość sprzętu. Obecnie dobry laser powinien być wyposażony w system chłodzący skórę. Chłodzenie skóry ochrania naskórek, zapobiega jego przegrzaniu, stwarza większy komfort dla klienta. A co bardzo istotne niweluje ból przy epilacji.
Udając się do salonu, zadbaj też o to, by skóra była wolna od balsamów, kremów i antyperspirantów. Laser najlepiej działa na całkowicie czystej skórze. Jeśli przed przyjściem na zabieg skóra została czymś posmarowana, poinformuj o tym w salonie. Dzięki temu osoba wykonująca zabieg oczyści skórę, a zabieg przyniesie lepszy efekt.
Jakie są zalety epilacji laserowej?
1.    Jest to skuteczna procedura, właśnie z tego powodu epilacja laserowa zyskała taką liczbę zwolenników. Wynik zauważysz po pierwszej procedurze. Z każdą kolejną sesją będziesz mieć mniej niechcianych włosów.
2.    Procedura jest bezbolesna. W momencie impulsu lasera pacjent odczuwa delikatne ukłucie i ciepło. Rodzaj tych odczuć jest bardzo indywidualny i zależy w dużej mierze od wrażliwości skóry, lokalizacji, koloru i grubości włosów.
3.    Ta procedura jest całkowicie bezpieczna. Nie może wpływać na pracę narządów wewnętrznych, węzłów chłonnych, produkcję hormonów.
4.    Nowoczesne lasery są w stanie poradzić sobie nawet z ciemną skórą i blond włosami. W idealnej wersji kontrast powinien pozostać: ciemne włosy i jasna skóra.
5.    Zastosowanie laserowego usuwania włosów eliminuje wrastanie włosów, tworzenie się stanów zapalnych, a w konsekwencji tych procesów przebarwień, a niekiedy nawet blizn. Z kolei golenie maszynką powoduje zapalenie mieszka około włosowego. Pacjenci z tego typu problemami widzą znaczne efekty w poprawie wyglądu skóry po epilacji laserowej. Laser niweluje ilość wrastających włosów oraz działa niszcząco na bakterie wywołujące zapalenie mieszka około włosowego.
6.    Laserowo można pozbawiać owłosienia nawet najbardziej wrażliwe obszary, takie jak górna warga, podbródek, szyja, pachy czy linię bikini.
7.    Jeśli depilacja woskiem była nie tylko bolesna, ale także długotrwała, laser działa szybko i dokładnie. Depilacja pod pachami zajmie nie więcej niż 15 minut, a nogi nie dłużej niż 45 minut.
Jakie są wady epilacji laserowej?
1. Epilacja laserowa powinna być przeprowadzana kursem czyli w serii. Wynika to z pracy lasera, który bezbłędnie reaguje tylko na te pęcherzyki, które są w fazie aktywnej. Mówiąc dokładniej, w jednej sesji możesz pozbyć się 15% do 20% roślinności. Liczba sesji może się zmieniać. Wpływa na to wiele czynników. Na przykład obszary zależne od hormonów, takie jak górna warga lub biała linia brzucha, mogą wymagać więcej zabiegów. Średnia liczba zabiegów wynosi od 6 do 10. A sam kurs trwa około jednego roku. Następnie należy wykonać procedurę podtrzymującą 1 razy w roku.
2. Działanie lasera zależy nie tylko od fazy wzrostu włosów, ale także od melaniny zawartej w cebulkach. Z tego powodu ta metoda nie będzie skuteczna w przypadku włosów siwych.
3. Podobnie jak wiele zabiegów kosmetycznych, ta metoda ma wiele przeciwwskazań. W większym stopniu dotyczy to tak poważnych chorób, jak onkologiczne czy cukrzyca (przyjmowanie insuliny), oraz opryszczka podczas zaostrzenia. Ale istnieją też tymczasowe przeciwwskazania:
- otwarte i niezagojone zmiany skórne;
- choroby zakaźne i podejrzenia o nie;
- opryszczka w fazie aktywnej
- okres ciąży i karmienia piersią;
- duża liczba znamion w obszarze ekspozycji;
- nowotwory złośliwe;
- zaburzenia układu moczowo-płciowego (przy epilacji w okolicy bikini);
- epilepsja;
- rozrusznik serca.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
1.    Bezpośrednio po zabiegu, jeśli utrzymuje się rumień, możemy zastosować preparat łagodzący, tj. żel aloesowy, alantan, panthenol.
2.    Przez kilka dni nie drażnić miejsc poddanych epilacji – odstawiamy mocno perfumowane preparaty do mycia, agresywne antyperspiranty, kosmetyki na bazie alkoholu.
3.    Po sesji nie można korzystać z łaźni ani sauny, Należy unikać bardzo intensywnego wysiłku fizycznego oraz publicznych basenów przez co najmniej 2 dni.
4.    Nie można odwiedzać solarium, aby nie podrażniać skóry. Powstrzymanie się od opalania na okres jednego miesiąca.
5.    Nie bierzemy gorącej kąpieli ani prysznica pierwszego dnia po zabiegu, nie używamy olejków, peelingów ani kremów z aktywnymi składnikami.
6.    Nie robimy masażu pierwszego dnia po zabiegu.
7.    Nie pocieramy gąbką ani nie drapmy epilowanych obszarów, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń skóry.
8.    Jeśli procedura została wykonana na twarzy, należy odstawić stosowania kwasów, peelingów na okres 3-5 dni Istnieje koniecznie stosować filtrów przeciwsłonecznych na dworze niezależnie od pory roku!
9.    W żadnym wypadku nie wyciągamy odrosłych włosów, nie używamy wosku ani kremów do depilacji-zmniejszy to efekt zabiegu i doprowadzi do stanu zapalnego. Można tylko delikatnie golić odrastające włosy maszynką.

 

 

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version