Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Piersi

Implanty piersiowe a rutynowe badania piersi

Operacje plastyczne

Operacje plastyczne - Operacje plastyczne
Zgodnie z wynikami opublikowanych ostatnio w Journal of the American Medical Association (JAMA, luty 2004) obecność silikonowych protez piersi nie opóźnia wykrycia raka piersi ani nie zwiększa w istotny sposób ryzyka jego przeoczenia mimo, że może w pewnym stopniu utrudniać wykonanie rutynowej mammografii.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Chirurgii Sutka Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS) dr Leroya Younga najważniejszym wnioskiem płynącym z cytowanych badań jest stwierdzenie, że kobiety z silikonowymi protezami piersi, u których wykryto nowotwór, mają takie same rokowania, co do wyleczenie jak kobiety bez implantów. Przytoczone wyniki są kolejnym dowodem na to, że obecność silikonowych protez piersi nie ma niekorzystnego wpływu na stan zdrowia. Podobne wnioski płyną również z wcześniejszych badań klinicznych. W 2001 roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na 13 500 kobietach przez National Cancer Institute (Narodowy Instytut Raka) z których wynika, że protezy piersi nie zwiększają zapadalności na raka tego narządu, nie opóźniają jego wykrycia ani nie zwiększają śmiertelności z powodu tego nowotworu.
Fakt, że obecność implantów utrudnia prawidłową wizualizację gruczołów piersiowych w rutynowych badanich mammograficznych oznacza, iż ośrodki zajmujące się diagnostyką nowotworów piersi powinny podchodzić do takich pacjentek ze szczególną starannością np. wykonując zdjęcia z dodatkowych profilów.

Poniżej zamieszczam zalecenia dla pacjentek po operacji powiększenia piersi:
• własnoręczne, regularne badanie piersi jest najlepszą metodą wczesnej diagnostyki raka piersi
• należy zgłaszać się na coroczne wizyty kontrolne do chirurga, który wykonał operację
• kobiety poniżej 40 roku życia powinny raz w roku poddać się badaniu USG piersi
• zgodnie ze światowymi standardami dla kobiet po 40 roku życia raz na 1-2 lata zalecane jest badanie mammograficzne
• rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej czułym badaniem w diagnostyce raka piersi u pacjentek z protezami silikonowymi. Obecność implantów nie ma wpływu na dokładność jego wyników. Ze względu na wysokie koszty powinien on być jednak wykonywany w przypadkach kiedy prostsze i tańsze badania nie dają odpowiedzi na wszystkie wątpliwości
• zawsze należy informować osoby wykonujące badanie piersi o obecności implantów. Zaniechanie tego może prowadzić do fałszywej interpretacji wyników.
• do przeprowadzenia rutynowych badań należy wybierać ośrodki mające doświadczenie w diagnostyce kobiet po operacjach powiększania piersi
• nigdy nie należy dawać wiary niesprawdzonym informacjom na temat implantów jakie okresowo pojawiają się, na zasadzie taniej sensacji, w mediach. Najwłaściwszym źródłem informacji jest zawsze chirurg, który wykonał operację lub inny lekarz mający doświadczenie w problemach związanych z obecnością protez piersi.

S.Ł.

Dr n.med. Sławomir Łoń
Specjalista chirurgii plastycznej
http://www.slon.com.pl/

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version