Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zmarszczki

Prawda i mity o botulinach

botoks;botox;botulina;wypełniacz;medycyna estetyczna;zabiegi;

botoks;botox;botulina;wypełniacz;medycyna estetyczna;zabiegi; - botoks;botox;botulina;wypełniacz;medycyna estetyczna;zabiegi;
Potocznie na botuliny mówimy botoks. Tymczasem nazwa handlowa Botox jest zarezerwowana dla botuliny produkowanej przez Allergan i jest to najstarsza, najlepiej przebadana botulina na rynku. Przez długi czas substancja chroniona była patentem. Obecnie na rynku można dostać różne botuliny, różnych producentów. Różnią się między sobą miedzy innymi cząsteczką i jakością oczyszczenia oraz mocą. Moc ta oznaczana jest literkami od A do G, przy czym A jest najsilniejsza.

Nie można pominąć faktu iż, przez wiele lat botulina z powodzeniem była stosowana w różnych dziedzinach medycyny. W neurologii stosowano botulinę miedzy innymi do leczenia takich schorzeń jak bóle migrenowe czy kręcz szyjny, w urologii zaś do leczenia takiej dolegliwości jak nietrzymanie moczu.

Od pewnego czasu botulina znalazła także zastosowanie w medycynie estetycznej do likwidacji niechcianych zmarszczek, podniesienia owalu twarzy oraz wyszczuplenia jej dolnej części, przez osłabienie żwaczy. Można ja też wykorzystywać do obniżenia linii uśmiechu przy tzw. uśmiechu dziąsłowym oraz do leczenia nadpotliwości.

Botuliny w żadnym wypadku nie wypełniają ani nie powiększają na twarzy żadnych obszarów,a z taka opinia często możemy się spotkać na portalach plotkarskich. Ileż to razy czytamy, że ktoś komuś powiększył usta botoksem lub, że twarz jest nabrzmiała, bo ktoś zaaplikował sobie za dużo botoksu. Nic bardziej mylnego. Botulina ma określony cel i nie nadaje ona w żadnym wypadku objętości.

Oprócz wspomnianego wcześniej Botoxu najbardziej popularnymi botulinami są: Azallure, Dysport i Bocuture.

Botulina to najprościej mówiąc jad kiełbasiany, więc niestety substancja ta, w związku na dość prosta procedurę produkcyjną, jest często podrabiana.

Skąd więc tak wysoka cena produktów markowych? Cena ta uzasadniona jest procesem produkcyjnym, który pozwala te substancje dokładnie oczyścić. A cała tajemnica bezpiecznej botuliny tkwi w jej oczyszczeniu. Dlatego tak ważne jest aby interesować się tym, na jakiej substancji botulinowej pracuje lekarz ,u którego będziemy wykonywać zabieg.

Pamiętajmy też że botuliny w Polsce są zarejestrowane jako lek.Oznacza to że wszystkie te substancje mogą być sprzedawane legalnie tylko lekarzom i osobom prowadzącym działalność medyczną.

Jak działa botulina?

Botulina wchodzi w reakcje z acetylocholiną zakończeń nerwowych, biosyntezą i mechanizmem reakcji komórkowej. Po polsku mówiąc unieruchamia ona mięsień wybrany przez lekarza operatora. Wprawny lekarz potrafi niektóre mięśnie rozluźnić aby np. wyrównać asymetrie brwi czy „otworzyć” oko.

Lekarz operujący biotuliną musi doskonale znać anatomię twarzy i umieć przewidzieć skutki jej podania. Jeśli rozluźni jeden mięsień, musi wiedzieć jak na to zareaguje drugi z nim powiązany. Musi brać tez pod uwagę, iż różne botuliny mają różną wielkość cząsteczek i różnie mogą się zachowywać czy migrować do sąsiednich mięśni. Operator musi umieć to przewidzieć, odpowiednio dobierając stężenie preparatu oraz rozcieńczenie.

Podstawowym warunkiem podawania toksyny botulinowej jest zasada utrzymania maksymalnej dawki toksyny podczas jednego zabiegu, zachowanie odstępów pomiędzy sesjami podań oraz odpowiednia, ograniczona liczba zabiegów w ciągu roku. Czasem tylko w leczeniu tego samego obszaru, np. w korekcji asymetrii, można powtórzyć wstrzyknięcie po miesiącu, lecz w dużo mniejszej dawce.

Co to jest dawka botuliny?

Bardzo często pacjentki między sobą operują błędnym nazewnictwem. Chwalą się ile wkłuć miały w jakie miejsce, tymczasem botuliny mierzymy na jednostki względem jej mocy, a nie na ukłucia.

Botuliny są liczone w tzw. jednostkach, przy czym każda botulina ma inne, więc ilość wkłuć przez lekarza nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko miejsce wkłucia. Ważne jest, ile preparatu zostało podane podczas iniekcji lub czy osiągnięta została skuteczność lecznicza na danym obszarze, poddanym terapii.

Botuliny są sprzedawane w formie proszku do sporządzenia zawiesiny. Czas, a także miejsce ich przechowywania po rozcieńczeniu jest różny, ściśle określony przez danego producenta. Nie przestrzeganie procedur może być związane z nie zadziałaniem preparatu.

Najczęstsze powikłania to opadniecie powieki lub osiągniecie innego efektu niż pierwotnie założony. Należy też wspomnieć, że jednorazowe podanie w tym samym miejscu kwasu hialuronowego i toksyny może powodować martwicę.

Ważne jest tez zachowanie po zabiegu, czyli nie pochylanie głowy do przodu przez 4 godziny i nie rozmasowywanie miejsc iniekcji.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version