Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Diety

Bądź trendy – wybierz styl eko!

Bądź trendy – wybierz styl eko!

Bądź trendy – wybierz styl eko! - Bądź trendy – wybierz styl eko!
Moda na żywność ekologiczną pojawiła się w Polsce kilka lat temu. Wszyscy nagle zaczęli interesować się modyfikowaną genetycznie żywnością i jej wpływem na zdrowie. W sklepach pojawiły się produkty spożywcze określane mianem „zdrowych i ekologicznych”. Rewolucja objęła również kosmetyki, ubrania oraz środki czystości. Wszystkie produkty pochodzenia naturalnego stały się trendy, a co najważniejsze ich popularność ciągle rośnie. Promują je światowej sławy producenci najlepszych marek.

Zastanawiałaś się w jaki sposób możesz pomóc, aby nasze środowisko odzyskało dawną harmonię? Odpowiedź jest bardzo prosta - wystarczy, że zmienisz własne nawyki oraz styl życia!W świecie ogromnego postępu cywilizacyjnego niezwykle trudno jest zadbać o środowisko. Tak naprawdę mamy na nie niewielki wpływ. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać wycinki lasów w Amazonii, nie zapobiegniemy zatruwaniu wód gruntowych w Chinach, tak samo jak nie powstrzymamy rozwoju przemysłowego. Błędne okazuje się jednak myślenie, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić.

Oto kilka przykładów działań, które powinniśmy wprowadzić w życie:

  1. W związku z faktem, że zasoby wody są ograniczone postaraj się zużywać jej jak najmniej.
    Zakręć kran podczas mycia zębów czy zmywania naczyń. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zmywarki, która oszczędzi nie tylko czas ale i pieniądze. Gorącą kąpiel zastąp chłodnym prysznicem. Doskonale cię orzeźwi oraz poprawi krążenie.
  2. Oszczędzaj energię. Zamień wszystkie żarówki na energooszczędne. Są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Staraj się wyłączać światło zawsze gdy wychodzisz z pokoju.
  3. Dbaj o środowisko. Zmień środek lokomocji. Pozostaw swój samochód w garażu i skorzystaj z komunikacji miejskiej. Unikniesz korków i niepotrzebnych nerwów. Latem wsiądź na rower. Przestaniesz zanieczyszczać środowisko, a poza tym poprawisz swoją kondycję i zrzucisz kilka zbędnych kilogramów.
  4. Pamiętaj o recyklingu. Zwróć uwagę na opakowania, zobacz czy można je ponownie wykorzystać. Staraj się segregować śmieci – przyczynisz się do zmniejszenia ilości wysypisk. Zaprzestań używania plastikowych, jednorazowych reklamówek. Najlepiej zaopatrz się w płócienną, trwałą torbę, która będzie ci służyć kilka lat. Całkiem niedawno tego typu torba projektu Anya Hindmarch zrobiła ogromną furorę. Nosiły ją największe hollywoodzie gwiazdy: Sienna Miller, Scarlet Johansson, Reese Witherspoon oraz Keira Knightley. Należy dodać, że torba cieszyła się ogromnym powodzeniem.

W ostatnim czasie coraz częściej dotykają nas różnego rodzaju alergie. Dawniej problem dotyczył przede wszystkim małych dzieci. Obecnie ok. 20 procent dorosłych uczulonych jest na rozmaite kosmetyki. Jeżeli odczuwasz dyskomfort spowodowany pieczeniem, czy swędzeniem skóry koniecznie udaj się do alergologa. Podpowie ci, na które alergeny powinnaś szczególnie uważać. Możesz skorzystać również z porady dermatologa. Alternatywą są także kosmetyki ekologiczne.
Powstają na bazie roślin z naturalnych upraw i oczywiście nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyki nie zawierają żadnych modyfikowanych genetycznie surowców, syntetycznych barwników oraz oleju parafinowego. Są całkowicie bezpieczne, a ich opakowania mogą być wykorzystane w procesie recyklingu.

To jak się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie. Często jest tak, że sugerujemy się wyglądem produktu, ceną, a nie tym co jest naprawdę wartościowe. Musimy nauczyć się dokonywać odpowiednich wyborów. Żywność ekologiczna jest zdrowsza i nieszkodliwa dla środowiska.
Rolnicy wykorzystują do swoich upraw tylko naturalne środki, które nie zanieczyszczają gleby oraz pobliskich wód. Nie wykorzystują pestycydów ani sztucznych nawozów. Hodowcy nie podają swoim zwierzętom hormonu wzrostu i antybiotyków, więc mięso, jaja czy nabiał również są ekologiczne. Jedyną wadą naturalnej żywności jest jej cena. Produkcja jest bardzo kosztowna i czasochłonna, w związku z tym, że wymaga przede wszystkim specjalnej pielęgnacji.

Półki sklepowe pełne są różnych chemicznych środków do czyszczenia i pielęgnacji. Wybór jest ogromny, a im bardziej skuteczny środek tym bardziej szkodliwy dla ciebie. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jaki wpływ mają takie preparaty na twoje zdrowie i na środowisko?
Możesz skorzystać ze starych domowych metod. Istnieje mnóstwo sposobów na ekologiczne sprzątanie. Nie możesz doczyścić ulubionego garnka? Wsyp do niego sodę, odczekaj kilka minut, a następnie dokładnie go wypłucz. Drewnianą komodę możesz wyczyścić rozcieńczonym sokiem z limetki bądź cytryny. Zapchany zlew odetkasz gorącą wodą z dodatkiem soli. Plamy z czerwonego wina także wywabisz przy pomocy soli. Takich domowych sposobów jest całe mnóstwo. Wystarczy trochę chęci. Możesz poszukać również ekologicznych środków do czyszczenia. Są bezpieczne i tak samo skuteczne jak preparaty chemiczne. Powstają z naturalnych surowców i dlatego ulegają biodegradacji.

Jeżeli chcemy aby świat odzyskał dawną równowagę musimy być przyjaźni dla naszego środowiska. Tak więc zacznijmy przede wszystkim od siebie i najpierw zmieńmy swoje nawyki.

Fabryka Diet - zdrowa jakość życia
Oprac. Beata Wojtaś

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version