Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Zabiegi estetyczne

Nici hialuronowe – rozmowa z dr Małgorzatą Kocot

kocot1

kocot1
Małgorzata Kocot jest lekarzem dermatologiem, od wielu lat specjalizującym się w zakresie dermatologii, medycyny estetycznej i laserowej. Posiada certyfikat Stowarzyszenia Network-Lipolysis i jako pierwszy lekarz w Polsce otrzymała uprawnienia do wykonywania zabiegu lipolizy iniekcyjnej. Jest także członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Właścicielka kliniki Medycyny Estetycznej i Laserowej Ikona City w Gliwicach.


Red.: Witam serdecznie.

Proszę mi powiedzieć, co kryje się pod nazwą nici hialuronowych.

MK.: Nazwa „nici hialuronowe” została wprowadzona kilka lat temu w celu opisania i ustandaryzowania stosowanej już wcześniej techniki zabiegowej.

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w odpowiedni sposób kwasu hialuronowego. Najczęściej wykorzystujemy długie igły lub kaniule, od 4 do 5 cm, pozostawiając w danym miejscu właśnie „nici” zawieszające, lub podnoszące daną partię skóry w odpowiednim miejscu. W Polsce pierwszym lekarzem, który opisał tą technikę bardzo dokładnie i dowiódł jej działania jest Dr Monika Lelonkiewicz z Wrocławia.

Red.: Na czym polega taki zabieg?

M.K.: Zabieg technicznie nie jest najłatwiejszy do wykonania, powinien go wykonywać doświadczony lekarz. Najprościej można go określić jako wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w postaci długich, cienkich nitek, tak aby objąć działaniem preparatu jak największą powierzchnię skóry.

Red.: Dla kogo taki zabieg jest przeznaczony?

M.K.: Zabieg nici hialuronowych jest przeznaczony dla osób, które utraciły gęstość i jędrność skóry. Zmiany te mogły pojawić się wraz z wiekiem lub poprzez nieodpowiednią pielęgnację np. . niestosowanie kremów pielęgnacyjnych, lub poprzez zniszczenie skóry w solarium. Dolna granica wieku to 18 rok życia, górnej – brak. Oczywiście najlepsze efekty uzyskujemy w grupie wiekowej 25-50 lat.

Red.: Czy to oznacza, że dla wszystkich tych grup zabieg będzie wykonany tak samo i tym samym materiałem?

MK.: Lekarz na konsultacji, po zbadaniu stopnia nawilżenia, gęstości, elastyczności skóry określi, jaki rodzaj preparatu powinien zostać podany. W przypadku osób o znacznym stopniu odwodnienia skóry, szczególnie policzków i dolnej części twarzy decydujemy się na kwas hialuronowy o mniejszej gęstości, a większej plastyczności. Podajemy go bardziej powierzchownie. Mamy za zadanie poprawić napięcie skóry i jej nawodnienie, a nie dodawać objętości w miejscach, w których nie jest ona potrzebna (czyli nie chcemy ”pogrubiać”). U osób z widoczną już wiotkością i utratą objętości w okolicach policzków stosujemy preparaty o większej gęstości, szczególnie w górnych partiach twarzy.

Red.: To oznacza ze są różne techniki podawania kwasu w zabiegu nici hialuronowych?

M.K.: Techniki iniekcji zależą w głównej mierze od upodobań konkretnego lekarza, zabieg równie dobrze możemy wykonać stosując technikę liniową, wachlarzową, czy wektorową. Wiem, że takie techniczne szczegóły nie są istotne dla pacjenta, ale na prawdę możliwości jest sporo, Sprawdza się i igła i kaniula, oczywiście pod pewnymi warunkami, długość minimum 4 cm i jak najmniejsza średnica. Wszystko zależy od rodzaju preparatu, który zostanie użyty do zabiegu.

Red.: Czy taki zabieg jest bezpieczny dla skóry i co on właściwie jej daje?

M.K.: Kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w ludzkim ciele, głównie w skórze. Jego główną zaletą jest wiązanie wody. Poza tym kwas hialuronowy tworzy w skórze rodzaj żelowego podłoża, w którym zawieszone są włókna kolagenu i elastyny. Łącząc je ze sobą, sprawia, że skóra ma odpowiednią gęstość, jest grubsza i mocniejsza. Już 1% roztwór wodny kwasu hialuronowego ma właściwości żelujące. Oczywiście są pewne przeciwwskazania do zabiegu jak np. ciąża, miejscowe stany zapalne skóry i oczywiście uczulenie na kwas hialuronowy.

Red.: Ile trwa taki zabieg? Na jakie obszary skóry możemy go wykonać?

M.K.: Sam zabieg trwa od 30 do 60 minut, w zależności od rodzaju i ilości preparatu, którego używamy. Czasami stosujemy 2 strzykawki po 1 ml każda, a w innych przypadkach podajemy nawet do 6 ml kwasu hialuronowego jednorazowo, ale to już bardziej tzw.” miękki lifting” choć stosowany w technice „nici hialuronowych”. Przed zabiegiem standardowo znieczulamy skórę miejscowo stosując krem Emla, stąd bolesność jest niewielka.

Red.: Kiedy będą widoczne efekty takiego zabiegu?

M.K.: Zasadniczo pacjent zauważa efekt od razu po jego wykonaniu, zmienia się wygląd, objętość, napięcie skóry. Widać wyraźne uniesienie policzka, poprawę owalu. Na pełny efekt czekamy około 2 miesięcy. Poprawa jakości skóry, jej gęstości i poziomu nawilżenia wymagają po prostu czasu.

Red.: Czy zaraz po zabiegu mogę wyjść na ulicę do pracy itd.?

M.K.: Oczywiście, że tak. Mogą wystąpić przemijające zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia materiału – objawy te znikają w przeciągu 72 godzin. Pacjenci czasami zgłaszają swędzenie w miejscach nakłuć, głównie w przypadku skóry wrażliwej lub nadwrażliwość na dotyk , ciepło lub zimno w miejscu korekcji. Sporadycznie też może wystąpić obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni, w przypadku preparatów o większej gęstości.

Red.: Jak długo będą się utrzymywać efekty takiego zabiegu?

M.K.: Efekt utrzymuje się około roku czasu, pierwszy związany z jakością zastosowanego preparatu, drugi z nawilżeniem i ujędrnieniem skóry w danym miejscu. Zalecamy również powtarzanie zabiegów mniej więcej po 2- 3 miesiącach dla osób po 55 roku życia….

Red.: Dziękuję Pani za poświęcony czas i tak wyczerpujące odpowiedzi.

M.K.: Dziękuję

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version