Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Porady przed i po operacji

Znieczulenie

fotolia 4214952 xs resizeNa nasze pytania odpowiadała lek.med. Katarzyna Cerkaska
Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Dyplomowany Lekarz Medycyny Estetycznej

1. Jakiego rodzaju znieczulenia stosuje sie przy zabiegach estetyczno-plastycznych i na czym one polegaja? (miejscowe, oponowe, ogolne plytkie, z "rurka", glupi jas) Znieczulenie w zabiegach estetyczno-plastycznych można podzielić na dwie grupy:

Znieczulenie miejscowe, które obejmuje:
    - znieczulenie powierzchniowe,
    - znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne ) ,
    - blokady nerwów obwodowych
    - centralne blokady nerwów

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie miejscowe
Jest to odwracalna blokada przewodzenia bodzców w zakończeniach nerwowych, nerwach obwodowych i korzeniach nerwów rdzeniowych. Wskutek blokady czucie zostaje zniesione, a przy wystarczających dawkach leków rownież ruch w okolicy dystalnie położonej od miejsca wstrzyknięcia. W tym rodzaju znieczulenia świadomość jest zachowana.
Znieczulenie powierzchniowe
Przy tym typie znieczulenia znieczula się błony śluzowe i skórę poprzez naniesienie w odpowiednie miejsca środka miejscowo znieczulającego.
Znieczulenie blon śluzowych możemy wykorzystać jako przygotowanie do znieczulenia infiltracynego w obrębie jamy ustnej i policzków.
Szersze zastosowanie ma znieczulenie powierzchniowe skóry, wykonuje się je za pomocą kremu EMLA. Wchłanianie leku jest bardzo powolne, działanie znieczulające rozpoczyna się po około 40 minutach od aplikacji na skórę, głębokość penetracji to 3-5 mm. Warunkiem skuteczności znieczulenia jest nałożenie grubej warstwy kremu i przykrycie go szczelnym opatrunkiem . W początkowej fazie krem powoduje zwężenie naczyń i i tym samym zblednięcie skóry, w późniejszej fazie następuje rozszerzenie naczyń i zaczerwienienie skóry. Ta właściwośc jest ważna przy doborze znieczulenia, nie zastosujemy tego typu znieczulenia do zabiegu zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych, ponieważ nie będziemy mieli pełnego obrazu schorzenia. Zastosowanie znajduje natomiast w zabiegach mezoterapii skóry twarzy i ciała, ostrzykiwaniu preparatami botuliny pach i zmarszczek mimicznych ( przy zabiegach na dłoniach i stopach może być niewystarczające, by zapewnić komfort pacjentowi), oraz do zabiegów z zastosowaniem preparatów wypełniających zmarszczki i bruzdy.
 
Znieczulenie nasiękowe( infiltracyjne)
        Wstrzykuje się tu lek znieczulający śródskórnie, podskórnie lub domięśniowo, blokuje on pobudzenie zakończeń nerwowych czuciowych. Stężenie anestetyku jest niskie, a ilość podana zależy od wielkości pola, które ma być znieczulone. Działanie znieczulajace wystepuje szybko, a czas działania zależy od zastosowanego związku.

Znieczulenie przewodowe
Znieczulenie przewodowe polega na zniesieniu przewodnictwa w obszarze pnia nerwu. Tą metodą, stosując małą ilość środka znieczulającego, osiąga się znieczulenie tkanek na dużym obszarze.  Znieczulenie następuje po upływie od kilku do kilkunastu minut.
 Blokady centralne (podpajęczynówkowa i zewnątrzoponowa) następuje tu zahamowanie przewodnictwa na poziomie rdzenia kręgowego, uzyskujemy znieczulenie od pasa w dół.

Znieczulenie ogólne
Znieczulenie ogólne czyli popularnie zwana narkoza,  to stan w ktorym za pomoca lekow dozylnych uzyskujemy stan utraty swiadomosci. Pacjent może miec założona specjalną rurke do tchawicy przez która oddycha.Jeżeli do przeprowadzenia operacji konieczne jest zwiotczenie mięśni za pacjenta oddycha specjalna maszyna.Głebokość znieczulenia uzależniona jest od rozległości zabiegu.
Tzw.Głupi Jaś to lek podawany doustnie który powoduje uspokojenie i niepamięc. Czasem tą nazwa pacjenci nazywaja leki dożylne , które powoduja utrate swiadomości.
Jest to określenie stosowane tylko przez pacjentow, w nazewnictwie anestezjologicznym nie występuje.

2. Jakie jest ryzyko znieczulenia? Pytam w zwiazku z panika, ktora wybuchla po plotce na temat dziewczyny, ktora w szczecinie zapadla w spiaczke po operacji piersi. Ogolnie czym grozi znieczulenie, jakie jest ryzyko procentowe itd.
Jesli znieczulenie przeprowadzone jest we wlasciwy sposob ryzyko jest minimalne. Pacjent musi byc dobrze przygotowany do zabiegu, A rodzaj znieczulenia indywidualnie dobrany do jego potrzeb.

3. Co ma wplyw na dobor znieczulenia?
Na dobor znieczulenia ma wplyw stan ogolny chorego – zawsze wybieramy najmniej obciazajace znieczulenie i oczywiscie lokalizacja dzialan. Przykłady: powiekszenie ust mozemy wykonac w znieczuleniu przewodowym, tzw. Stomatologiczne , ale rowniez chory moze dostac leki dozylnie. W zaleznosci od zastosowanych lekow chory moze spac ale sam oddycha, lub ma wyłączona funkcję oddychania i wtedy oddycha za niego respirator.
Do liposukcji mozemy wykonać znieczulenie przewodowe centralne ( podpajeczynowkowe lub zewnatrzoponowe) lub znieczulenie ogólne.

4. Czy znieczulenie zostawia slady w naszym organizmie?
Jeśłi jest wykonane właściwie to nie pozostawia istotnych śladow.

5. Jak czesto mozna poddawac sie narkozie?
Nie ma tu ograniczeń czasowych decyduje stan chorego i właściwie dobrany sposob znieczulenia. Czasem zdarza sie , że chory jest znieczulany ogolnie dwa – trzy razy na dobe.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version