Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Piersi

Rekonstrukcja piersi

fotolia 3889803 xs resizeOperacje rekonstrukcji piersi (endoprotezy najnowszej generacji z atestem, endoprotezy Bekera) wykonuje się w przypadku wrodzonego braku piersi lub po jej amputacji z powodu nowotworu. Utrata piersi przez kobietę jest dla niej okrutnym zrządzeniem losu, dlatego możliwość, jaką daje obecnie chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna w postaci odtworzenia piersi jest w wielu przypadkach wybawieniem. Rekonstrukcją można wykonać wkrótce po amputacji, lub po zakończeniu leczenia uzupełniającego (chemioterapii lub radioterapii). W niektórych przypadkach można to zrobić jednoczasowo z mastektomią.

Kwalifikacja do jednoczasowej rekonstrukcji powinna przede wszystkim uwzględniać kryteria onkologiczne. Wymaga ona doświadczenia i powinna być wykonywana przez zespół lekarzy w którego skład wchodzi specjalista w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Odtworzona pierś nigdy nie będzie idealnym naśladowaniem natury, jednak w ośrodkach posiadających odpowiednie doświadczenie osiąga się dobre wyniki. Porównanie płaskiej klatki piersiowej z blizną po amputacji z odpowiednio odtworzoną piersią z reguły budzi odczucia pozytywne.
Jest kilka metod rekonstrukcji piersi, kwalifikacja do każdej z nich opiera się na szczegółowych kryteriach. Generalnie można podzielić je na:
- metody z użyciem w?asnych tkanek jako materiału do wytworzenia piersi
- metody z użyciem endoprotez i ekspanderów (urządzeń do rozciągania tkanek)

Zabieg rekonstrukcji piersi powinien być wykonywany w wyspecjalizowanych ośrodkach chirurgii rekonstrukcyjnej, najlepiej jeśeli takim leczeniem zajmuje się zespół:
- lekarz onkolog
- specjalista chirurgii plastycznej
- rehabilitant 

Materiały udostępnione za uprzejmością dr W. Bieńkowskiego

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version