Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Chirurgia plastyczna

Nowy sposób na znieczulenie miejscowe

Medyczne newsy

Medyczne newsy - Medyczne newsy
Blokowanie aktywności neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, bez jednoczesnego hamowania działania innych neuronów czuciowych czy motorycznych, może być alternatywnym sposobem znieczulania miejscowego - informuje pismo "Nature".

Naukowcy z USA właśnie opracowali metodę lokalnego znieczulania bez paraliżowania otaczających części ciała. Jest to sposób dużo bardziej wybiórczy niż dotychczas stosowane. Alexander Binshtok oraz zespół naukowców z Harvard Medical School w Bostonie wykazali, że do lokalnego znieczulenia można użyć cząsteczki, działającej wewnątrz neuronów, połączonej z kapsaicyną - aktywnym składnikiem papryczek chili, który nie tylko nadaje im ostry smak, ale również otwiera kanały TRPV1 w błonie komórkowej neuronów.

Autorzy pracy dowiedli, że właśnie poprzez te kanały, za pomocą kapsaicyny, można wprowadzić do komórek nerwowych substancję o nazwie QX-314, która skutecznie blokuje kanał sodowy, odpowiadający za odczuwaniu bólu. Takie działanie wybiórczo zablokuje aktywność neuronów odpowiadających za odczuwanie bólu. Zdaniem autorów pracy, ich odkrycie przyczyni się do opracowania lepszych metod znieczulania miejscowego, z zachowaniem czucia i ruchomości otaczających znieczulane miejsce części ciała.

Będzie je można stosować np. w stomatologii czy podczas porodów, a także do leczenia niektórych rodzajów przewlekłego bólu, takich jak nerwobóle. (PAP)

zrodlo: onet.pl

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version