Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Felietony

Asymetria piersi

Medyczne newsyPiersi większości kobiet nie są symetryczne. Niewielka różnica wielkości i kształtu między nimi jest właściwie prawie zawsze, jednak wyraźna asymetria piersi to bardzo przykry i uciążliwy problem, który powoduje wielkie kompleksy, problemy z doborem ubrania, a także utrudnia kontakty z mężczyznami. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, dzięki której można zmniejszyć asymetrię.

Znaczna asymetria piersi może być wadą wrodzoną (po zakończonym okresie dojrzewania piersi pozostają nierówne) lub też nabytą, np. kiedy niemowlak podczas karmienia faworyzuje jedną pierś, przez co staje się ona większa. Powoduje to duży dyskomfort u kobiety. –„ Moje dziecko upodobało sobie prawą pierś i nie byłam w stanie go od tego odzwyczaić. Z miseczki B zrobiła się D, niestety tylko w przypadku jednej piersi, druga pozostała mała. Po zakończeniu karmienia różnica nie zniknęła i mój biust wyglądał dziwacznie. Musiałam nosić wkładkę z gąbki, żeby jakoś to zamaskować, no i uważać przy każdym pochyleniu, żeby nikt nic nie zauważył ani żeby wkładka nie wypadła. W zasadzie zrezygnowałam z bluzek z dekoltem. Biust zaczął mnie bardzo krępować nawet przy mężu.”- wspomina Agnieszka 34-letnia pacjentka IQ Medica. Problem  asymetrycznych piersi może raz na zawsze zlikwidować operacja plastyczna biustu, która wyrówna różnice rozmiaru i kształtu między obiema piersiami. Najprostszymi zabiegami powodującymi przywrócenie ich prawie symetrycznego wyglądu jest powiększenie lub zmniejszenie albo podwieszenie jednej piersi.

Powiększenie piersi
Zabieg powiększenia piersi polega na wszczepieniu odpowiednio ukształtowanej protezy (implantu), wypełnionej żelem silikonowym lub fizjologicznym roztworem soli. Lekarz dokonuje cięcia w okolicy pachy, w fałdzie podpiersiowym lub w obrębie otoczki sutkowej. Protezę umieszcza się "pod mięśniem" - to jest w wytworzonej chirurgicznie przestrzeni, pomiędzy mięśniami klatki piersiowej a ścianą klatki piersiowej lub "pod gruczołem" - to znaczy pomiędzy gruczołem i mięśniami piersiowymi. Warto dodać, iż mimo okresowo pojawiających się w mediach kontrowersji dotyczących silikonu, jest to w świetle współczesnej wiedzy medycznej substancja nie mająca żadnego wpływu na rozwój raka piersi.

Zmniejszenie piersi
Redukcja biustu polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i części gruczołu piersiowego. Przesuwa się wyżej brodawkę i nadaje piersi odpowiedni kształt. Jest to trudniejszy zabieg niż powiększanie, a blizny goją się po nim dłużej. W wielu przypadkach redukcja uniemożliwia karmienie piersią, dlatego nie jest wskazany dla kobiet planujących macierzyństwo.

Medyczne newsy
Operacja biustu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa z reguły od 1 do 2 godzin.
W zależności od rodzaju zabiegu, pacjentka po powiększeniu piersi zostaje w klinice 1-2 doby.„Bardzo często zdarza się, że asymetria wymaga wykonania korekcji obydwu piersi. W jednej potrzebne jest podwieszenie, czyli „lifting” piersi ze względu na jej obwiśnięcie, druga natomiast pierś jest niedorozwinięta, często tabularna (czyli nadmiernie wydłużona) i wymaga powiększenia oraz zmiany kształtu. Są to operacje skomplikowane, często wieloetapowe, a uzyskanie dobrego efektu wymaga od operatora dużych kwalifikacji, a od pacjenta dużej cierpliwości.”- wyjaśnia dr Małgorzata Chomicka-Janda z kliniki IQ Medica. Operacje tego typu są dodatkowo trudne, gdy do lekarza zgłaszają się matki z dziećmi w okresie dojrzewania lub młode kobiety, które nigdy nie rodziły ani nie karmiły dzieci. „Decyzje o przeprowadzeniu tego rodzaju operacji rzutują na dalsze losy pacjentki i choć na pewno mają w dużym stopniu wpływ na zalezienie życiowego partnera, to również niosą za sobą poważne konsekwencje dotyczące karmienia przyszłego dziecka.”- dodaje dr Chomicka-Janda.
Operacje plastyczne w widoczny sposób i na długo poprawiają kształt biustu. „W lewej piersi lekarz umieścił protezę, dzięki czemu obie mają teraz jednakowy rozmiar-miseczkę D. Miałam też podniesienie piersi, bo po ciąży bardzo opadły. Po operacji przez kilka dni rzeczywiście odczuwałam ból, ale pomagały leki przeciwbólowe. Nie mogłam się nadwyrężać i dostałam specjalny stanik do noszenia przez najbliższe tygodnie. Nowy, zgrabny biust wynagrodził mi jednak z nawiązką dyskomfort związany z operacją. Odzyskałam dawną pewność siebie, czuje się atrakcyjna dla męża i otoczenia, z radością noszę bluzki z dekoltem!”- opowiada Agnieszka.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż same implanty się nie starzeją, to starzeje się przecież nasze ciało i wraz z upływem lat kształt biustu może znowu wymagać korekcji chirurgicznej, zwłaszcza gdy kobieta rodziła i karmiła dzieci lub ma za sobą gwałtowne wahania wagi. Pacjentka decydująca się na zabieg powinna zdawać sobie też sprawę, że niemożliwe jest osiągnięcie idealnej symetrii ani dowolnej wielkości czy kształtu piersi. Ich wygląd po operacji zależy od wieku, stanu skóry, warunków anatomicznych i kondycji piersi przed operacją.

Najważniejsze jednak są umiejętności lekarza, któremu powierzamy swoje zdrowie. Wybór odpowiedniego specjalisty decyduje o powodzeniu zabiegu i pozwala ograniczyć ryzyko powikłań do minimum. Planując tak poważny zabieg, warto skonsultować się z niezależnym  doradcą chirurgii plastycznej IQ MEDICA. Doradcy bezpłatnie pomagają w znalezieniu odpowiedniego chirurga plastyka oraz umożliwiają porównanie cen i warunków operacji w placówkach całej Polski. Załatwiają ponadto możliwość opłaty za zabiegi w ratach.

źródło: www.iqmedica.pl

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version