forum4


Naszą misją jest poszerzanie wiedzy u pacjenta chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej oraz dziedzin pokrewnych, na temat możliwości i ograniczeń tych dziedzin medycyny, oraz uświadamianie im tak korzyści jak i zagrożeń wynikających z podejmowanych decyzji.

banner2 copy

Wiek wpływa na motywację osób rzucających palenie

Wiek wpływa na motywację osób rzucających palenieMłodsi palacze rzucają nałóg palenia, bo przerażają ich związane z nim wydatki, starsi - bo boją się o zdrowie. Różne dla różnego wieku motywacje i przeszkody, z jakimi borykają się osoby walczące z nałogiem, zbadali ostatnio naukowcy z USA.

Palacze mający 65 lat i więcej najczęściej mówią, że rzucają palenie z powodu dolegliwości fizycznych i lub ze strachu przed nimi. Motywuje ich presja wywierana przez lekarzy. Dla młodszych tymczasem liczyły się duże wydatki na papierosy, niechęć do ciągnięcia za sobą papierosowej woni oraz "ogólne problemy ze zdrowiem".

Wyniki te uzyskano dzięki porównaniu danych dotyczących 1909 palaczy mających mniej niż 65 lat i 143 palaczy starszych. Wszyscy uczestniczyli w 6-tygodniowym kursie dla rzucających palenie.

Starsi palacze o wiele częściej niż młodsi mieli już za sobą hospitalizację, choroby serca, raka, astmę albo/i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).

Okazało się też, że na drodze do niepalenia osoby w różnym wieku walczą z odmiennymi przeszkodami. Młodszym częściej niż starszym przeszkadzało np. to, że bez papierosów przybierają na wadze, że się stresują, boją się porażki i tego, że bez papierosa trudniej im będzie poradzić sobie w towarzystwie.

Natomiast niechęć do rezygnacji z pierwszego, porannego papierosa przeszkadza w rzuceniu nałogu 54% starszych palaczy i 69% młodszych.

Obecnie wśród lekarzy panuje przekonanie, że jeśli palacze po 65 roku życia nie rzucili dotąd nałogu, to dlatego, że nie mogą lub nie chcą - mówiła prowadząca badanie Virginia Reichert z Center for Tobacco Control w North Shore-LIJ Health System w stanie Nowy Jork. Jej zdaniem, takie przekonanie może zniechęcać lekarzy w pracy związanej z motywowaniem starszych ludzi do walki z nałogiem.

Wyniki badań przedstawiono na corocznym, międzynarodowym zgromadzeniu naukowym lekarzy zajmujących się schorzeniami w obrębie klatki piersiowej. (mł)

zrodlo: wiadomosci.wp.pl

Reklama

Reklama

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art