Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Włosy

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów - Przyczyny wypadania włosów
Wypadanie włosów jest naturalną koleją rzeczy. Na głowie znajduje się około 100-150 tysięcy włosów. Rosną one od 3 do 5 lat, a następnie wypadają. Od 25 roku życia włosy stają się cieńsze i wypada ich coraz więcej niż wyrasta nowych.

Przede wszystkim skłonność do gubienia włosów wynika z warunków genetycznych, diety oraz sposobu życia. Nasze działania tylko w niewielkim stopniu wpływają na proces łysienia. Są to zwykle błędy w odżywianiu, zbyt mała ilość dostarczanych witamin dla organizmu, stres lub narażenie włosów na działania mechaniczne takie jak zbyt energiczne czesanie włosów. Jak również poddanie włosów drastycznym zabiegom chemicznym.

Włosy nie są tylko naszą ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Zdarza się, że często na długo przed wystąpieniem objawów schorzenia zły wygląd naszych włosów może sugerować, że dzieje się coś niepokojącego w naszym organizmie. Jest to wynikiem zdolności gromadzenia w swojej strukturze wielu substancji nieorganicznych i organicznych, także tych szkodliwych dla naszego organizmu, których poziom wpływa na wygląd i kondycję naszych włosów.

Dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Przy utracie powyżej 100 włosów można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Objawami wskazującymi na początek wypadania naszych włosów może być wzmożone tworzenie się łupieżu oraz tłusta i swędząca skóra głowy. Czasami włosy nie wypadają jednocześnie na całej głowie lecz tworzą małe, okrągłe miejsca pozbawione włosów. W przypadku zatrucia lub reakcji alergicznej włosy wypadają nagle i zazwyczaj w dużych ilościach.
Wypadanie włosów również nasilają niektóre zaburzenia hormonalne dotyczące kory nadnerczy, tarczycy, przysadki gruczołów płciowych. Łysienie może być również spowodowane niedożywieniem, a zwłaszcza niedoborem białkowym, aminokwasów oraz brakiem żelaza i cynku.
Aby zapobiec wypadaniu włosów należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę ich utraty. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo indywidualne i mogą zależeć od przeróżnych czynników.

Brak składników odżywczych jest jedną z przyczyn która odpowiada za wypadanie włosów. Do ich utraty najczęściej dochodzi podczas nierozsądnego odchudzania. Drastyczne diety powodują niedobór witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych. Włosy bardzo szybko na ten niedobór reagują i tym samym słabną. Nie pomogą wówczas szampony i odżywki, bo o gęstości włosów decyduje kondycja mieszka włosowego. Tylko wówczas kiedy jest on dobrze odżywiony włosy żyją długo są grube i sprężyste.

Oto kilka czynników, które mogą powodować wypadanie włosów:

 • okresowe wypadanie włosów spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi np. poród, stres, zmęczenie, gwałtowna utrata wagi oraz operacje w znieczuleniu ogólnym,
 • wypadanie uwarunkowane genetycznie gdzie czynnikiem inicjującym proces łysienia są zaburzenie hormonalne z tworzący się bardzo często łojotokiem, 
 • przyczyny mechaniczne – zbyt mocno spinane i upinane włosy (koński ogon, kok), 
 • przyczyny toksyczne – zazwyczaj dochodzi w wyniku zatrucia talem, rtęcią. Łysienie pojaw się po około 2 tygodniach. Utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po 6 – 8 tygodniach, 
 • po przebyciu chorób zakaźnych – nadmierne wypadanie włosów wywołane jest przede wszystkim długo utrzymującą się wysoką gorączką, a także niedoborami pokarmowymi, 
 • choroby ogólnoustrojowe – toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
 • choroby skóry i skóry głowy, 
 • przyjmowanie silnie działających leków przeciwnowotworowych (chemioterapia).

Łysienie androgenowe ( łysienie typu męskiego) – dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jednak w większości przypadków jest to męski problem. Główną przyczyną łysienia androgenowego są androgeny ( hormony męskie ). U mężczyzn powstaje w jądrach natomiast u kobiet produkowane są przez nadnercza i jajniki.

Łysienie plackowate – występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Występującym objawem jest nagła, ogniskowa utrata włosów. Charakterystyczne jest nagłe wypadnięcie włosów na skórze głowy w postaci jednego lub kilku owalnych ognisk, w obrębie których nie stwierdza się bliznowacenia.

Przyczynami łysienia plackowatego mogą być:

 • zaburzenia układu nerwowego (stres, nerwice, wstrząsy psychiczne), 
 • zaburzenia hormonalne (choroby nadnerczy i tarczycy), 
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumiany .

W większości przypadków w przeciągu roku dochodzi do samoistnego odrostu włosów. Odrastające włosy mogą być cieńsze od poprzednich, a w niektórych przypadkach mogą również być częściowo pozbawione barwnika.

źródło: www.handsomemen.pl

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version