Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Porady przed i po operacji

Podróże samolotowe po operacjach chirurgicznych

Operacje plastyczne

Operacje plastyczne - Operacje plastyczne
Osoby planujące operacje kosmetyczne, z różnych względów, bardzo często poddają się im w ośrodkach zlokalizowanych daleko od miejsca zamieszkania. W związku ze znacznymi różnicami w cenach tych zabiegów pomiędzy krajami Europy Zachodniej i Polską istnieje nawet zjawisko "turystyki chirurgicznej". Jakkolwiek większość ludzi wie, że samo wykonanie operacji związane jest z ryzykiem powikłań, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również długie podróże (zwłaszcza samolotowe) mogą mieć niekorzystne następstwa zdrowotne.

W związku z powyższym celowe jest zachowanie pewnych dodatkowych środków ostrożności przez pacjentów po operacjach udających się w daleką podróż.

Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna są często określane mianem syndromu podróży klasą ekonomiczną (economy class syndrome) ponieważ mogą wystąpić u niektórych osób pod wpływem ograniczonego przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych unieruchomionych niewygodną pozycją i niewielką ilością miejsca w fotelu samolotowym lub autokarowym. Do zakrzepicy żylnej dochodzi wówczas gdy w świetle naczyń pojawiają się drobne skrzepy krwi. W niesprzyjających okolicznościach skrzepy te mogą z prądem krwi przedostać się do płuc i być przyczyną zatkania krążenia płucnego (zatorowość płucna), co z kolei prowadzi do groźnych dla życia zaburzeń w oddychaniu. Dokładna przyczyna syndromu podróży klasą ekonomiczną nie jest w pełni poznana. Wiadomo, że istnieje wiele czynników ryzyka z których najważniejsze to: długotrwałe leżenie w łóżku, przedłużone unieruchomienie kończyn dolnych w niewygodnej pozycji, otyłość, stosowanie leków antykoncepcyjnych, żylaki kończyn dolnych, choroby nowotworowe oraz operacje chirurgiczne.
Długie (kilkugodzinne) podróże lotnicze lub autokarowe zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy i zatorowości poprzez: unieruchomienie kończyn dolnych na niewielkiej przestrzeni pomiędzy siedzeniami, długotrwały okres braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej, odwodnienie spowodowane zmniejszonym przyjmowaniem płynów, poceniem i niską wilgotnością powietrza w kabinie oraz efekty związane z dużą wysokością i niższym stężeniem tlenu we wdychanym powietrzu. Im więcej czynników ryzyka występuje u danej osoby tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu podróży klasą ekonomiczną. Uwaga! Generalnie kobiety są bardziej podatne na rozwinięcie pełnoobjawowego zespołu.

Mimo, że przebyta operacja zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu podróży klasą ekonomiczną, pacjenci po zabiegach mogą całkowicie bezpiecznie podróżować jeżeli zachowają kilka dodatkowych środków ostrożności.
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej (ASAPS) zaleca w takich przypadkach:
• jeżeli to tylko możliwe unikanie dalekich podróży przez pierwszych kilka dni po operacji
• unikanie dźwigania ciężkich bagaży przez kilka tygodni po operacji
• picie dużych ilości płynów przed lotem. Zaleca się wypicie 1 litra wody na każdą godzinę lotu
• unikanie używek i produktów odwadniających takich jak kawa i alkohol
• wykonywanie w fotelu ćwiczeń kończyn dolnych naśladujących wspinanie się na palce, częste zmiany pozycji ciała w fotelu, spacery w kabinie tak często jak będzie to możliwe
• założenie luźnych, niekrępujących ciała ubrań
• unikanie noszenia butów na wysokim obcasie
• informowanie swojego lekarza lub chirurga wykonującego zabieg o planowanej podróży. W niektórych przypadkach mogą oni zalecić przyjęcie odpowiednich leków profilaktycznych.

S.Ł.

Dr n.med. Sławomir Łoń
Specjalista chirurgii plastycznej
http://www.slon.com.pl/

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version