Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Aktualności

O atrakcyjności fizycznej decyduje osobowość

O atrakcyjności fizycznej decyduje osobowośćKiedy okazujemy pozytywne cechy naszej osobowości, inni ludzie odbierają nas jako atrakcyjniejszych fizycznie. O wynikach badań nad związkami osobowości i atrakcyjności fizycznej piszą psycholodzy amerykańscy na łamach najnowszego numeru pisma "Personal Relationships".

Uczestnicy badań - 56 studentek i 22 studentów - oglądali fotografie przedstawicieli płci przeciwnej. Mieli za zadanie ocenić, jak bardzo atrakcyjna jest dana osoba. Proces ten przebiegał dwustopniowo. Najpierw musieli ocenić daną osobę tylko na podstawie jej portretu, a następnie (w fazie drugiej) otrzymywali informacje na temat jej charakteru, na przykład tego, czy jest ona uczciwa, skłonna do pomocy itp.

Okazało się, że informacje dotyczące pozytywnych cech charakteru osób oglądanych na zdjęciach, sprawiały, że osoby te uznawane były za atrakcyjniejsze fizycznie. Co więcej, badani znacznie częściej uznawali, że z taką osobą chętnie zawarliby znajomość lub umówili się na randkę.

- Informacja o tym, że ktoś ma pożądane cechy charakteru, czyni z tej osoby partnera bardziej odpowiedniego na każdej płaszczyźnie - komentuje autor badań, Gary W. Lewandowski z Monmouth University w Stanach Zjednoczonych.

Jak dodaje, dotychczasowe badania traktowały wygląd i osobowość jako dwa niezależne źródła określające atrakcyjność danej osoby. - Teraz jednak okazuje się, że ocena czyjejś atrakcyjności fizycznej, czyli po prostu tego, że ktoś wygląda dobrze lub źle, może się zmienić, ponieważ dowiemy się nowych rzeczy o cechach charakteru tej osoby - podsumowuje naukowiec. (PAP)

zrodlo: onet.pl

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version