Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Uszy

Korekcja małżowin usznych

Operacje plastyczneOdstające małżowiny uszne - defekt kosmetyczny, który nieraz dodaje maluchowi uroku, ale jest także powodem wielu kompleksów. Odstawanie uszu jest uwarunkowane genetycznie i na nic zda się zakładanie dziecku obcisłych czapeczek i opasek ani przyklejanie uszu plastrami.

Jedynym skutecznym sposobem na odstające uszy jest operacja plastyczna. Najlepiej przeprowadził ją jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Zabieg ten jest jednym z częściej wykonywanych u dzieci. Istnieje szereg wad rozwojowych małżowin usznych, jednak najczęściej korygowane są uszy odstające.

Odstające małżowiny uszne dotyczą ok. 5% populacji. Zwykle wada ta jest obustronna, rzadziej jednostronna i czesciej występuje u płci żeńskiej.
Zabieg korekcji uszu jest najczęściej wykonywany około 6-7 roku życia dziecka, ucho jest już wówczas wykształcone i przestaje rosnąć. U małych dzieci zabieg przeprowadza się czasem w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Na tylnej powierzchni małżowiny usznej wykonuje się małe elipsoidalne wycięcie skóry. Następnie odpreparowuje skórę od tylnej powierzchni chrząstki i w zależności od wskazań dokonuje się odpowiedniego modelowania chrząstek małżowin celem wytworzenia naturalnego kształtu ucha.

Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest opatrunek z maścią antybiotykową. Opatrunek należy nosić przez 5-6 dni. Nie można w tym okresie myć włosów i należy wyłączyć się z życia szkolnego, zawodowego i towarzyskiego. Dla dzieci najlepszym okresem do przeprowadzenia takiej korekcji są wakacje zimowe bądź letnie. Po tym okresie zdejmowany jest opatrunek i zakładana jest elastyczna opaska do włosów. Uszy są jeszcze nieco obrzęknięte i zaczerwienione. Objawy te mijają po 3-5 dniach. Przez trzy tygodnie po zabiegu zalecane jest noszenie opaski przez 24 godz. na dobę, po tym czasie jeszcze 3 tygodnie spanie w opasce elastycznej. Chrząstka przebudowuje się do 6 miesięcy. Po takim okresie staje się ona elastyczna i odporna na uszkodzenia.

Materiały udostępnione za uprzejmością dr W. Bieńkowskiego

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version