Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Chirurgia plastyczna

Chirurgia estetyczna

Medyczne newsyChirurgia estetyczna jest dość młodą dziedziną chirurgii plastycznej. Od zarania dziejów ludzie, a głównie kobiety starały się wyróżnić, nadać swojemu ciału cechy piękna, harmonii. Tatuaże, ozdabianie ciała rozlicznymi amuletami, ozdobami, niekiedy świadome kaleczenie ciała było zgodne z ówczesną kulturą, zwyczajami, poczuciem estetyki. Formy te wracają niekiedy i dzisiaj w postaci noszenia kolczyków, ozdób według najlepszych wzorów afrykańskich. Poczucie estetyki nierozerwalnie związane jest z życiem społecznym, a w ostatnich latach z nakazem medialnym. To media wytwarzają stereotyp modnej kobiety. Dotyczy to nie tylko modnych strojów ale i wyglądu ciała.

Modne były kobiety wiotkie, o małych, drobnych piersiach. Modne były kobiety o dużych piersiach, pełnych ustach. Motorem napędowym chirurgii estetycznej jest więc w dużej części moda, która stwarzając wzorce nakłania ludzi do naśladownictwa.

        W niektórych środowiskach, szczególnie w krajach Europy Zachodniej do dobrego tonu należy wykonanie operacji estetycznej. Jedną z ważnych przyczyn poprawy wyglądu jest poczucie estetyki. Dotyczy to głównie kobiet. Mężczyźni tylko w nielicznych przypadkach mają tak silnie rozbudzony zmysł estetyczny, który skłania ich do poddania się operacji. Estetyka zaś jest w dużej części uzależniona od mody. Po trzecie kobiety są genetycznie zaprogramowane na zachowanie gatunku, patronowanie domowemu ognisku. Poprawa, optymalizacja atrybutów kobiecości, drugorzędowych cech płciowych z pomocą chirurgii estetycznej jest zjawiskiem dla kobiet naturalnym. I wreszcie pokonanie procesów starzenia się, zachowanie młodości . To już jest nie tylko problem kobiet. Wszyscy chcemy wyglądać i czuć się młodo. Zmarszczki, wysuszenie skóry, obwisłość mięśni i skóry, przebarwienia, znamiona różnego rodzaju, od łagodnych po złośliwe, łysienie, itp. występują niestety w wieku "dojrzałym".

        Z powyższych dywagacji wynika, że chirurgia estetyczna jest potrzebna, jest "normalną" częścią chirurgii plastycznej. W epoce niezbyt odległej, różniącej się od obecnej tylko czasem 15-20 lat, zabiegi "upiększające" były czymś wstydliwym zarówno dla pacjenta jak i dla chirurga. Siermiężne czasy, siermiężny ustrój, wytworzył ideał lekarza ratującego życie, nie zajmującego się chirurgia kosmetyczną. Przypominało to zresztą sytuację w budownictwie. Mieszkania klatki, kuchnie bez okien , niskie sufity, ograniczenia w budownictwie jednorodzinnym zrównywały wszystkich obywateli.

        Do dzisiaj pokutuje w społeczeństwie niezrozumienie istoty chirurgii plastycznej i estetycznej. Obu tych określeń używa się zamiennie. Najprościej mówiąc chirurgia estetyczna zajmuje się operacjami korekcyjnymi, głównie powłok, które nie są niezbędne dla życia, zdrowia fizycznego - chociaż tomy by pisać o tym, że zdrowie psychiczne, komfort życia są niemniej ważne. Chirurgia plastyczna leczy ciało, koryguje wady wrodzone i nabyte. Ułatwia normalna ludzką egzystencję. Operacje nowotworów powłok, oparzeń, chirurgia ręki, odleżyny, owrzodzenia itd. są codziennością w oddziałach chirurgii plastycznej. Ma to olbrzymi związek również ze zdrowiem psychicznym. Jednym zdaniem, w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że chirurgia plastyczna leczy chorych, chirurgia estetyczna zdrowych. To stwierdzenie wymaga jednak osobnego wyjaśnienia.

Autor:  prof. dr hab. med. Jerzy Strużyna
specjalista chirurgii plastycznej

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version