Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Periodentologia

Zęby do remontu

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna - Stomatologia estetyczna
Wyleczyłaś wszystkie zęby i jesteś przekonana, że co najmniej przez pół roku nie masz już po co chodzić do dentysty. Nic bardziej błędnego. Nowoczesna stomatologia to nie tylko leczenie ubytków w zębach. To także, a może przede wszystkim, szereg zabiegów estetycznych w obrębie jamy ustnej, dziąseł i zębów.

W renomowanej klinice, zanim trafisz na fotel stomatologa, twoje zęby obejrzy higienistka, która wyczyści ci zęby, polakieruje, poradzi, jakiej pasty używać. Dopiero potem zajmie się tobą stomatolog, który bardzo wnikliwie oceni każdy ząb. I to nie tylko po to, żeby zobaczyć, czy nie ma w nich dziury. Przyjrzy się jaki mają kolor, sprawdzi, czy nie masz przebarwienia płytki nazębnej. A wiesz dlaczego? Ponieważ w modzie są dziś tylko białe, proste zęby, i to wyłącznie w komplecie!

Od tego trzeba zacząć
Kamień na zębach i różnego rodzaju przebarwienia może mieć każdy. Z badań wynika, że aż 74 % Polaków ma takie problemy. To, z jednej strony, efekt gromadzenia się osadów na powierzchni zębów, które pochodzą z silnie zabarwionych produktów spożywczych, takich jak kawa, herbata, czerwone wino. Z drugiej strony, efekt przyjmowania w dzieciństwie niektórych antybiotyków, nadmiernej ilości fluoru oraz zastosowania niektórych typów wypełnień. Na szczęście współczesna medycyna doskonale radzi sobie z tymi problemami, wystarczy, że odwiedzisz stomatologa. Powinnaś to robić okresowo, co sześć – 12 miesięcy.

Skaling
Co to takiego? - Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych skalerów stomatologicznych.
Dla kogo? – Dla wszystkich, którzy mają na zębach złogi. Koniecznie zadbaj o wykonanie skalingu, jeśli jesteś skłonna do paradontozy. Usunięcie złogów chroni zęby przed dalszym obnażaniem szyjek zębowych.
Zrezygnuj jeśli! – Na uzębieniu nie masz złogów tylko brzydki nalot. Wówczas wystarczy samo piaskowanie. Jeśli masz zaburzenia krzepnięcia krwi albo rozrusznik serca, skonsultuj ze stomatologiem możliwość wykonania skalingu.

Piaskowanie
Co to jest? – Dokładne czyszczenie płytki nazębnej (osadów) za pomocą bardzo drobniutkiego proszku (węglan sodu). Proszek wraz z wodą rozpyla się w jamie ustnej pod zwiększonym ciśnieniem, nakierowując strumień po kolei na wszystkie zęby. Zabieg kończy się polerowaniem zębów.
Dla kogo? – Dla wszystkich. Jest zabiegiem uzupełniającym skaling i często wykonywanym zaraz po nim. Również dla osób cierpiących na paradontozę.
Zrezygnuj jeśli! – Jesteś uczulona na sodę.

Wybielanie
Co to takiego? – Poprawianie koloru zębów za pomocą środków chemicznych. Są różne sposoby wybielania zębów :
- profesjonalne, trwające 21 dni: pierwsze wybielanie odbywa się w gabinecie na fotelu, ze specjalną nakładką na zęby; następnie w domu przez dwa tygodnie zakładasz na zęby specjalną nakładkę z żelem na dwie godziny w dzień lub na noc, postępy kuracji kontrolujesz u stomatologa po czterech dniach i po dwóch tygodniach
- domowe, trwające siedem dni: kuracja odbywa się przy użyciu pasków (np. Blend-a-med WHitestrips); paski zakładasz na górny i dolny łuk zębowy dwa razy dziennie po 30 minut. Każdy rodzaj wybielania stosuje się po dokładnym oczyszczeniu zębów za pomocą skalingu lub piaskowania i ich wyleczeniu. Musisz się też liczyć z tym, że wybieleniu nie ulegną wypełnienia, korony, licówki.
Dla kogo? – Dla osób z zębami mocno przebarwionymi na skutek starzenia się szkliwa, działania substancji chemicznych (tytoń), kawy, herbaty, czerwonego wina, gdy profesjonalne czyszczenie nie jest w stanie zlikwidować skutecznie żółtej barwy.
Zrezygnuj jeśli! – Do tej metody nie znaleziono przeciwwskazań.

Ratunek dla zęba
Jeśli twój ząb zmienił barwę, np. na skutek urazu, nie martw się, i na to stomatolodzy znaleźli radę. Na ukruszony, martwy, mocno przebarwiony ząb założą ci białą koronę albo licówkę. Wszystko zależy od tego, jak duży jest ubytek korony zęba. Często jest to jedyna alternatywa dla usunięcia zęba.

Licówka
Co to takiego? – To cieniutka warstwa porcelany przyklejona do przedniej części korony zęba specjalnym cementem: żywicowym, dwuskładnikowym, światło- i chemoutwardzalnym. Żeby założyć licówkę, ząb musi być najpierw oszlifowany tak, aby pomniejszyć jego objętość o grubość przyszłej licówki. Staje się przez to nieco cieńszy i czasem krótszy. Następnie stomatolog dobiera kolor licówki, tak aby pasował do koloru pozostałych zębów, karnacji i urody. Na koniec przykleja ją do zęba. Licówka może pokryć pojedyncze zęby.
Dla kogo? – Dla osób, które mają mocno przebarwione zęby, jeśli ubytki w koronie zębów są nieznaczne.
Zrezygnuj jeśli! – Twoje zęby są mocno zniszczone, martwe lub po zębie pozostał tylko korzeń.

Korona
Co to takiego? – To pokryty porcelaną naparstek imitujący kształtem i kolorem koronę zęba. Korona składa się z dwóch części: podbudowy i olicowania. Podbudowa to cienka (0,2-0,5 mm), dokładnie dopasowana do kształtu zęba czapeczka metalowa lub ceramiczna, od której zależy trwałość i estetyka przyszłej korony. Na podbudowę olicowanie nakładane jest warstwami, tak jak warstwowa jest budowa zęba. Materiał do olicowania korony produkowany jest w kilkunastu odcieniach, co pozwala dopasować go tak, by nie różnił się od naturalnych zębów. Aby założyć koronę na ząb, musisz co najmniej dwa razy odwiedzić stomatologa. Najpierw ząb, (a raczej to co z niego zostało) doszlifowuje się tak, by został z niego stożek, na którym oprze się korona. Potem w pracowni protetycznej, technik wykonuje koronę, którą nakłada się na ząb. Oczekiwanie na nią trwa od pięciu do piętnastu dni.
Dla kogo? – Dla osób, których zęby są mocno zniszczone, po zębie pozostał im tylko korzeń, ale nie mają jeszcze braków w uzębieniu.
Zrezygnuj jeśli! – Ubytki w koronie zęba są nieznaczne. W takim wypadku szkoda piłować ząb pod koronę, wystarczy zwykłe wypełnienie ubytku albo licówka.
Co zamiast?
Usunięto ci ząb, bo ciągle się psuł i mimo częstych wizyt u dentysty nie udało się go uratować? A może przewróciłaś się na drodze i wybiłaś sobie jedynkę? Nieważne w jaki sposób to się stało, najważniejsza jest teraz rekonstrukcja uzębienia. Nie zwlekaj z tym! Każda , nawet pojedyncza luka stwarza bowiem zagrożenie dla sąsiadujących w nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni. Ząb przeciwstawny wysuwa się z zębodołu, staje się „dłuższy”, a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty.

Most
Co to takiego? – Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na naturalnych zębach (korzeniach) otaczających lukę lub na implantach. Most zazwyczaj montowany jest na stałe. Można go zrobić, gdy brakuje jednego lub kilku zębów. Zęby, na których trzyma się jostek, muszą być całkowicie zdrowe, należy wyleczyć nawet najmniejsze ubytki i zrobić prześwietlenie. Po założeniu jostka będą one bowiem obciążone bardziej niż dotychczas.
Dla kogo? – Dla osób, które mają odpowiedniej ilości i jakości (dobrze rozmieszczone po obu stronach luki) tzw. zęby filarowe, na których można umocować jost.
Zrezygnuj jeśli! – Od dłuższego czasu borykasz się z chorobą dziąseł lub jeśli brakuje ci zębów z dwóch stron luki. Most musi być zaczepiany minimum o dwa zdrowe zęby. I jeśli nie ma np. siódemki i ósemki, jostu zrobić się nie da, z jednej strony nie będzie go bowiem o co zaczepić.

Implant
Co to takiego? – To tytanowy element, który wrośnięty na stałe w kość żuchwy lub szczęki, zastępuje naturalny korzeń utraconego zęba. Stomatolog najpierw podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, następnie skalpelem rozcina błonę śluzową zębodołu, po czym umieszcza implant i zaszywa śluzówkę. Zabieg trwa ok. jednej, dwóch godzin. Implant łączy się z kością zwykle przez trzy do szczęściu miesięcy. Dopiero na tej konsultacji umieszczana jest korona imitująca ząb. Na koszt zabiegu wpływa cena implantu i korony (jostu, protezy). Można go obniżyć, decydując się na produkty mniej znanych producentów, ale wówczas masz mniejszą pewność, że implant się przyjmie. Wykonanie całej szczęki jest znacznie tańsze, jeśli decydujesz się osadzić na implantach protezę ruchomą. Trzyma się ona w jamie ustnej mocno i pewnie, a do jej wykonania konieczne są tylko dwa, trzy lub cztery implanty.
Dla kogo? – Dla ciebie, jeśli straciłaś jeden lub kilka zębów wraz z korzeniem i masz skończone szesnaście lat (wtedy dopiero kończy się proces rozwoju kośćca szczęk). Nie możesz też palić papierosów i brać narkotyków oraz pić alkoholu. Proces gojenia przebiega wówczas znacznie wolniej. Dziś nie dyskwalifikuje cię nawet zanik kości w szczęce (często dochodzi do niego, jeśli już dawno straciłaś zęby). Możliwe jest bowiem jej odtworzenie.
Zrezygnuj jeśli! – Cierpisz z powodu bardzo ciężkiej choroby psychicznej, zaburzeń krzepnięcia krwi albo nowotworu.
Nowość w Polsce- Implanty natychmiastowe stosowane w przednim odcinku uzębienia. Pozwalają na szybkie, w ciągu 24 godzin od utraty zęba na odbudowę zęba na implancie. Zmniejszając do minimum dyskomfort wynikający z braku zęba.

Źródło: tekst Marzena Sygut-Nowak,
konsultacja lek. stomatolog Jacek Wieczorek
Samo Zdrowie

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version