PCK- krwiodastwo i inne takie:)

Wolne tematy, dyskusje, tutaj możecie rozmawiać o wszystkim. Nasze codzienne i niecodzienne sprawy.

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
nikolettkaa
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 3400
Rejestracja: 21 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: WrOcLaW LoVe
Kontakt:

PCK- krwiodastwo i inne takie:)

Post autor: nikolettkaa » 06 lip 2008, 14:50

dziewczynki zakłdam nowy temat w celu poznania waszych opini na temat oddawania krwi, szpiku,i tp .Chciała bym tez by osoby ,które honorowo oddają krew podzieliły się swoimi doświdczeniami :) Ja osobiście oddaję krew :roll: ale chciała bym róznież , zostać potencjalnym dawcą szpiku jednak nie wiem gdzie mam się z tym udać . A i jeszcze jedno większość z was jest zmotoryzowana czy posiadacie przy sobie zgodę na pobranie organów w razie wypadku ? a jesli Nie/Tak to dlaczego , czekam na opinię :)
11/2009 Piękne vhp ;) 500 ;)
2011- planuje usta i policzki

Awatar użytkownika
tancereczka
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 645
Rejestracja: 12 lis 2006, 15:37
Kontakt:

Post autor: tancereczka » 06 lip 2008, 15:04

ja też się zastanawiałam nad oddawaniem krwi, ale czy nie jest tak, że w Polskich szpitalach spotyka się pielęgniarki bez rękawiczek i sterylnych strzykawek?

iza
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 558
Rejestracja: 04 lut 2005, 19:25

Post autor: iza » 06 lip 2008, 16:05

W punktach krwiodawstwa przestrzegane są wszelkie warunki higieny. Nie spotkałam się z tym, by zarówno pielęgniarka w laboratorium (badająca krew przed oddaniem), jak i biorąca krew "do worka" nie używała jednorazowych rękawiczek, strzykawek czy igieł. Wszystko jest sterylne i jednorazowe. Krew przed oddaniem jest badana- robiona podstawowa morfologia badania na HIV i inne. Mi przy okazji wielokrotnego dawstwa zrobiono szczepienie na boreliozę. Krew oddawałam wiele lat, jednak zakończyłam po oddaniu 15 litrów. Jednorazowo, do sterylnego worka wraz z igłą (nie można go użyć ponownie) pobierane jest 450 ml krwi. Raz byłam na separatorze, gdzie pobrano mi 600 ml osocza.
Krew mozna oddawać co 2 miesiace, osocze co 6 tygodni.
Warunkiem jest dobry stan zdrowia (przed oddaniem jest badanie lekarskie), a przeciwskazaniem są tatuaże, zabiegi operacyjne dokonane w ciągu ostatniego roku, choroby jak żółtaczka i inne.

Nikolettkaa, ze tego co wiem zażywanie leków z grupy ssri również jest przeciwskazaniem do oddawania krwi.

We Wrocławiu Regionalne Centrum Krwiodawstwa mieści się przy ul. Czerwonego Krzyża. Ja uwielbiałam zamknięty obecnie punkt przy ul. Ołbińskiej- z racji przesympatycznych pań tam pracujacych.

Zapomniałam- jestem zmotoryzowana, jeżdże samochodem, czasami też jako balast, motocyklem mojego partnera. Niestety jednak nie złozyłam stosownego oświadczenia na temat dawstwa swoich organów. Myslę, że w razie mojej tragicznej śmierci, rodzina wiedziałaby, jak z nimi postąpić dla dobra innych. Ale, teraz poważnie się zastanowię nad formą i miejscem przechowywania takiego oświadczenia.

Awatar użytkownika
viriel
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 3618
Rejestracja: 08 lip 2005, 13:30
Kontakt:

Post autor: viriel » 06 lip 2008, 16:13

Ja oddaję krew- choć nie zawsze ode mnie chcą wziąć ze względu na wagę (51 kg przy 175 cm wzrostu)- zależy od lekarza. Zarejestrowana jestem także jako potencjalny dawca szpiku. W portfelu noszę oświadczenie woli, którym zaznaczam, iż wyrażam zgodę na pobranie narządów po mojej śmierci (oprócz skóry i rogówek, bo to mnie zawsze przerażało). Mnie organy po śmieci się nie przydadzą, a mogą uratować życie kilku osobom.

tancereczka- :roll: Bez rękawiczek- owszem- zdarza się (ale to raczej gdy pobiera się krew do badań a nie w stacjach krwiodawstwa), ale w przypadku pobierania krwi rękawiczki głównie chronią tego kto pobiera niż tego od kogo krew jest pobierana, bo miejsce nakłucia się uprzednio dezynfekuje, a nakłucie wykonuje sterylną igłą. Nie ma innej możliwości - sprzęt zawsze jest jednorazowy i sterylny ! Zresztą w przypadku pobierania krwi nie używa się strzykawek tylko specjalnej igły i worka.
Krew można oddać w regionalnych stacjach krwiodawstwa, specjalnych autobusach, które co jakiś czas pojawiają się w większych miastach oraz w oddziałach terenowych.
Warto wiedzieć także, że z jednej porcji krwi jaka zostaje od nas pobrana można wyprodukować kilkanaście preparatów krwi, które mogą uratować życie lub zdrowie nie jednej osobie ale kilkunastu ! Teraz praktycznie nie przetacza się krwi pełnej, tylko uzupełnia niedobory brakujących jej składników.
Dodatkową korzyścią dla nas- czyli dawców jest możliwość uzyskania wyników badań serologicznych, którym jest poddawana pobrana od nas krew: HIV, HBS, odczyn Wassermanna itp.

Tutaj link dla zainteresowanych oddaniem szpiku:
http://www.fundacjauj.pl/

Awatar użytkownika
misialeczek24
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 5509
Rejestracja: 22 lis 2005, 14:24
Lokalizacja: Dublin

Post autor: misialeczek24 » 06 lip 2008, 16:48

virriel pisze:W portfelu noszę oświadczenie woli, którym zaznaczam, iż wyrażam zgodę na pobranie narządów po mojej śmierci (oprócz skóry i rogówek, bo to mnie zawsze przerażało). Mnie organy po śmieci się nie przydadzą, a mogą uratować życie kilku osobom.
a powiedz mi gdzie mozna takie zaswiadczenie podpisac?
•1operacja-(przed rozmiar B)-5.10.2007-325&375 cc HP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar D
•2operacja-19.12.2008-450&500 cc VHP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar E/F(wymiana implantow na wieksze i usuniecie CCz lewej piersi)
(angel

Awatar użytkownika
viriel
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 3618
Rejestracja: 08 lip 2005, 13:30
Kontakt:

Post autor: viriel » 06 lip 2008, 17:27

Tak naprawdę to nie trzeba nic podpisywać, ponieważ według prawa zgłosić należy jedynie sprzeciw i to sprzeciwy podlegają rejestracji. Jeżeli ktoś nie zgłosił sprzeciwu to teoretycznie można pobrać od niego narządy nawet przy braku zgody rodziny, ale w praktyce się tego nie robi. Przynajmniej ja nie słyszałam o takim przypadku.

Tutaj jest rejestr sprzeciwów:

http://www.poltransplant.org.pl/crs1.html

A tutaj do pobrania oświadczenie woli z wyrażeniem zgody do pobrania narządów:

http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Awatar użytkownika
misialeczek24
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 5509
Rejestracja: 22 lis 2005, 14:24
Lokalizacja: Dublin

Post autor: misialeczek24 » 06 lip 2008, 17:37

virriel, slonko dzieki wielkie ;-) a wiesz moze gdzie mozna znalezc cos takiego w jezyku angielskim?
•1operacja-(przed rozmiar B)-5.10.2007-325&375 cc HP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar D
•2operacja-19.12.2008-450&500 cc VHP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar E/F(wymiana implantow na wieksze i usuniecie CCz lewej piersi)
(angel

Awatar użytkownika
viriel
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 3618
Rejestracja: 08 lip 2005, 13:30
Kontakt:

Post autor: viriel » 06 lip 2008, 19:07

Miśku- niestety nie. Trzeba by poszperać w necie. Zresztą pewnie każdy kraj ma swoje prawodawstwo odnośnie transplantologii i być może u Ciebie takie oświadczenie nie jest wogóle potrzebne.

Awatar użytkownika
misialeczek24
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 5509
Rejestracja: 22 lis 2005, 14:24
Lokalizacja: Dublin

Post autor: misialeczek24 » 06 lip 2008, 19:17

virriel, moze i nie jest ale chodzilo mi tylko by bylo takie samo jak to nasze polskie tylko bylo po angielsku ,moglabym nosic oba przy sobie ;-) na wypadek w.....zeby gdziekolwiek na swiecie mnie zrozumieli ;-)
buzka!
poszperam moze cos znajde ;-)
•1operacja-(przed rozmiar B)-5.10.2007-325&375 cc HP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar D
•2operacja-19.12.2008-450&500 cc VHP Eurosilicone-Dr.Kubasik-rozmiar E/F(wymiana implantow na wieksze i usuniecie CCz lewej piersi)
(angel

Awatar użytkownika
nurob
Bywalec Beauty
Bywalec Beauty
Posty: 142
Rejestracja: 27 gru 2007, 14:21
Kontakt:

Post autor: nurob » 06 lip 2008, 21:06

Ja oddawałam regularnie krew (w sumie sześć razy), ale ostatnio - rok temu w wakacje, zemdlałam i nie mogłam dojść do siebie przez kilka dni :-| Koszmar. Teraz nie mogę się przełamać do tego, żeby znowu iść i oddać krew
Oddawałam we Wrocławiu - mieszkam w miejscowości oddalonej o 30 km. Kiedy oprzytomniałam (samo omdlenie trwało góra 1min.) to przez pół godziny nie mogli mi zmierzyć ciśnienia bo miałam niewyczuwalne tętno :shock: Dali mi kroplówkę, żeby podnieść ciśnienie w żyłach, kazali zjeść jedną z czekolad, wypić kawę... i puścili mnie do domu - a najpierw musiałam iść kawał w upale do przystanku tramwajowego (były remonty na drogach), a później jeszcze jechać zapchanym autobusem! lekarka, która powiedziała, że już ze mną wszystko ok. wiedziała, że nie jestem z Wrocławia i stwierdziła, że dam radę - otóż nie dałam :roll: Chodziłam jak pijana po ulicach, oblana zimnym potem, słaba i blada jak ściana - zadzwoniłam po mojego chłopaka i dzięki bogu przyjechał po mnie, bo sama w życiu nie dotarłabym do domu...
Pewnie jeszcze kiedyś oddam krew, bo to fajna sprawa - póki co jednak jeszcze bardzo się boję :(
22.09.2008 - powiększenie piersi - 250 okrągłe HP mentor, dr Jarliński
05.10.2009 - drugie powiększenie - 325 okrągłe HP mentor, dr Jarliński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Feel Free - Nie Krępuj Się”