Ortografia i gramatyka

Wolne tematy, dyskusje, tutaj możecie rozmawiać o wszystkim. Nasze codzienne i niecodzienne sprawy.

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
beata-malgorzata
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 4048
Rejestracja: 25 cze 2006, 12:18
Lokalizacja: belgijska pralinka

Re: Ortografia

Post autor: beata-malgorzata » 01 lip 2010, 16:33

Jak poprawnie mowi sie "perfumy" ? Jest to raczej liczba mnoga , wiec jak mowimy ze kupilysmy jeden perfum ( czy tak ?) Moja przyjaciolka pochodzaca z Mazur zawsze mowi ze kupila perfume , i cos mnie w tym drazni , wydaje mi sie ze to nie jest poprawne czyli "ta perfuma" ale nie jestem pewna 100% wiec sie pytam . Uzywam PERFUM czy uzywam PERFUME ????
Mentor, 275 cc okragle,profil sredni , 04. 2006
poprawka asymetrii jednej piersi , 375 cc ,02 2007
uszy plus korekta powiek ,14.05 2008
zmniejszenie platkow usznych , 19.01 2013- dr Lemaître - Belgia
nos, powieki i lipofilling - 6.04 2013- dr Lemaître
plasyka brzucha i podniesienie piersi z wymiana protez na 350cc , 9.09 2014

blog makijazowy - http://www.bbeabeautyimage.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sabrina
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 4156
Rejestracja: 26 wrz 2007, 14:50

Re: Ortografia

Post autor: Sabrina » 01 lip 2010, 19:30

Nie mam wątpliwości, że owa męska forma upowszechnia się (głównie w języku ludzi młodych) pod wpływem angielskiego słowa perfume. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w oryginale występuje on w postaci singularnej zarówno w znaczeniu ‘zapach, aromat, woń’, jak i ‘perfumy’ (nie ma tam rozróżnienia jak we francuskim le parfum i les parfums). A że wymawia się perfume jako [pe:fju:m], łatwo o bezrefleksyjne przeniesienie do polszczyzny owej artykulacji i na formę pisaną, i na mówioną, tzn. traktowanie jej jako rzeczownika r. męskiego o zakończeniu -um ‒ (ten) perfum, jak np. (ten) album. Ale to błąd, spory błąd.W polszczyźnie początku XXI w. nie ma żadnej perfumy ani żadnego perfuma. Są wyłącznie perfumy!



MACIEJ MALINOWSKI

mlkinsow@angora.com.pl

http://www.obcyjezykpolski.interia.plht ... ive&id=281" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bogactwo i uroda nigdy nie wyjdą z mody."

Awatar użytkownika
lil sexy
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 2355
Rejestracja: 12 sie 2005, 20:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Ortografia

Post autor: lil sexy » 01 lip 2010, 19:52

Sabrina dzięki za fachowe wyjaśnienie. Mnie też zawsze strasznie drażniło jak ktoś mówił że kupił perfum czy perfumę.
"Piękność jest dla kobiet ważniejsza niż inteligencja, bo mężczyznom łatwiej przychodzi patrzenie niż myślenie."
MD

Awatar użytkownika
Sabrina
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 4156
Rejestracja: 26 wrz 2007, 14:50

Re: Ortografia

Post autor: Sabrina » 01 lip 2010, 20:28

(kiss
"Bogactwo i uroda nigdy nie wyjdą z mody."

Awatar użytkownika
beata-malgorzata
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 4048
Rejestracja: 25 cze 2006, 12:18
Lokalizacja: belgijska pralinka

Re: Ortografia

Post autor: beata-malgorzata » 01 lip 2010, 20:37

Dziekuje, teraz juz wiem ze mowi sie o perfumach "perfumy" choc wydawalo mi sie ze forma "perfum" jest poprawna , czyli -kupilam (jeden) perfum a ma byc ze -kupilam perfumy . Oh zawily jest ten jezyk , a jeszcze gorzej z nim jak sie mieszka z dala od kraju i malo obcuje z ojczystym jezykiem . Dobrze ze jestem tutaj z Wami (kiss
Mentor, 275 cc okragle,profil sredni , 04. 2006
poprawka asymetrii jednej piersi , 375 cc ,02 2007
uszy plus korekta powiek ,14.05 2008
zmniejszenie platkow usznych , 19.01 2013- dr Lemaître - Belgia
nos, powieki i lipofilling - 6.04 2013- dr Lemaître
plasyka brzucha i podniesienie piersi z wymiana protez na 350cc , 9.09 2014

blog makijazowy - http://www.bbeabeautyimage.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gosienka
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 2520
Rejestracja: 23 sty 2009, 21:28
Lokalizacja: polska

Re: Ortografia

Post autor: gosienka » 01 lip 2010, 21:35

dziewczyny jak sie mowi weekend,mnie sie wydaje ze łikend,drazni mnie jak moja bratowa mowi łekend (punch
prosze nie smiejcie sie. (clapping

Awatar użytkownika
magda1600
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 3070
Rejestracja: 01 lis 2009, 22:49

Re: Ortografia

Post autor: magda1600 » 01 lip 2010, 23:16

'' Lekend'' jeszcze nie slyszalam...choc spotykam sie z przeroznymi tworami jezykowymi( w tym przypadku, taka natura zapozyczen jezykowych, ze nie kazdy uzywa ich poprawnej formy). Denerwuje mnie zla deklinacja( cos jest Kacprowe, chlopacy ) , koniugacja( poszlem, ladnie pachlo). Umieram, kiedy slysze '' Ide na podworek'', ''ustan w miejscu'', itp. Prawda jest, ze jezeli nie piszemy duzo i czesto, zanikaja pewne ''nawyki''. W SP doslownie sadzilam przyslowiowe byki, jeden za drugim. Zawsze mialam dwie oceny z wypracowan- 5 za tresc i oczywiscie 1 za orty. Poprawa nastapila w ostatniej klasie. Pozniej bylo juz z gorki:)) Czasami cala czerwienieje, kiedy ktos nagle zapyta mnie jak napisac '' rzezucha'' ...Powinnam to wiedziec o kazdej porze dnia i nocy, poniewaz skonczylam polonistyke...Taaak, bylo to XX lat temu, a wszystko zaciera sie w pamieci bardzo szybko... Teraz skupiam sie nad innymi ortami, np. necessary, czy to oby z pewnoscia coffee & 2 sugar (whew (whew
Pozdrawiam( prosze mnie nie linczowac, jezeli kiedys i ja posadze skromnego byczka:))!

magda
Ważne- Regulamin Forum Beauty w Polsce:
http://beautywpolsce.com/forum/viewtopic.php?f=26&t=739" onclick="window.open(this.href);return false;
Galeria zamknieta: galeria@beautywpolsce.com
Samouczek: http://beautywpolsce.com/forum/viewtopi ... 26&t=11210" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sabrina
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 4156
Rejestracja: 26 wrz 2007, 14:50

Re: Ortografia

Post autor: Sabrina » 02 lip 2010, 10:47

gosienka pisze:dziewczyny jak sie mowi weekend,mnie sie wydaje ze łikend,drazni mnie jak moja bratowa mowi łekend (punch
prosze nie smiejcie sie. (clapping
W jak łi ,a ee jak i
czyli ŁIKEND (nod
"Bogactwo i uroda nigdy nie wyjdą z mody."

Awatar użytkownika
GosiaczEq
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 2884
Rejestracja: 16 sie 2006, 21:08

Re: Ortografia i gramatyka

Post autor: GosiaczEq » 20 sty 2011, 19:30

Powoli się załamuję ortografią ludzi, którzy teraz zaczynają studia, a więc tych kilka lat młodszych. Teraz studiuję 2 kierunek i większość osób jest 5 lat młodsza, ci co studiowali na moim 1 kierunku, to jak brałam notatki to błędów było prawie zero, a teraz pożyczam od kogokolowiek notatki too aaaa nie da się czytać, niedługo to chyba zaczną pisać tak jak na komputerze nie używając ą,ę, ł. I to ludzie takie głupie błędy robią, że aż człowieka skręca - sprzedarz, może (to z wodą:), zakóp .. to już się robi smutne.. szczególnie, że ludzie mają takie teraz podejście, że dla nich to jest obojętne - a kogo to obchodzi, że błędy ;/ . Te osoby to nie są jakieś nieuki czy coś, czytają książki, wszystko zaliczają na 4-5, ale ta ortografia :o!
Nie muszę być idealna, ważne że jestem wyjątkowa =)

Awatar użytkownika
wunala
Aktywna Beauty
Aktywna Beauty
Posty: 172
Rejestracja: 16 lip 2009, 20:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ortografia i gramatyka

Post autor: wunala » 20 sty 2011, 22:37

Ja się czasem zastanawiam, czy poprawna jest taka forma:
pan doktor to wiadomo, ale pani doktór? spotkałyście się z czymś takim? Mnie to zawsze drażni, ponieważ wg mnie powinno się mówić pani doktor, ale może to ja jestem w błędzie?
16.08.2011r. - nos - Dr Łątkowski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Feel Free - Nie Krępuj Się”