Photoshop- retusz i triki !

Wolne tematy, dyskusje, tutaj możecie rozmawiać o wszystkim. Nasze codzienne i niecodzienne sprawy.

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
mara
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 4384
Rejestracja: 16 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: sin city
Kontakt:

Photoshop- retusz i triki !

Post autor: mara » 05 lut 2006, 13:30

przepraszam, ze tak dlugo ociagalam sie ze zrobieniem tego tematu ale poprostu nie mialam czasu...
z tego co sie orientuje macie wersje photoshopa 7.0 albo 8.0. 9.0 tez jest ok, w sumie sa bardzo do siebie podobne.
prosba- zamiast slowa photoshop bedziemy uzywac ps bo tamto jest za dlugie.
ponizej wklejam kilka moich rad udzielonych jednej z forumowiczek- zapisywalam je aby pozniej przekazac je wam. to sa absolutne podstawy. jak macie jakies pytania, cos nie dziala albo nie rozumiecie- pytajcie.

a jak ktos znajdzie jakas fajna strone z tutorialami do ps- bede wdzieczna za linka...

ok, jedziemy.

1.PODSTAWY RETUSZU CZYLI JAK UKRYC PRYSZCZA I CIENIE POD OCZAMI
- po lewej stronie ekranu mamy tabele narzediowa. Jest w niej narzedzie „plaster”, „latka” i „oko”. Plaster dziala tak- wybieramy wielkosc tego pedzla u gory rozwijajac tabelke. Nastepnie klikamy na np. czysty kawalek skory z jednoczesnym wcisnieciem alt. Plaster pobral probke skory z tego miejsca. Nastepnie klikamy na np. pryszcz i voila- pryszcz zniknal a efekt jest naturalny (komputer miksuje fakture i kolory miejsca probnego z miejscem korygowanym). Latka sluzy do tego samego co plaster ale można nia korygowac wieksze obszary- np. cienie pod oczami. Wybieramy latke, obrysowujemy nia na wcisnietym lewym klawiszy to co chcemy skorygowac. Po obrysowaniu nasze cienie pod oczami uzyskaja taka mieniaca się obwodke. Teraz wciskamy lewy na srodku tego zaznaczonego obszaru i przeciagamy ten obszar na powierzchnie czystej skory- np. czolo. Voila- zero cieni pod oczami.
Podobne dzialanie do plastra ma także narzedzie „stempel”- tak samo pobieramy miejsce zrodlowe (klik+alt) ale tutaj nie miksuje nam faktury i koloru a po prostu odzwierciedla obraz tam, gdzie klikniemy. Tak samo możemy sobie dobrac wielkosc pedzla.

2.JAK ZMIENIC TLO/WYCIAC POSTAC
1 sposob- narzedziem lasso (2 od gory po lewej w tabeli narzedziowej) na wcisnietym lewym przycisku myszy obrysobujesz dookola cala postac. nastepnie narzedziem strzalka (1 od gory po prawej w tabeli narzedziowej) przenosisz zaznaczona osobe ze zdjecia do sasiedniego, uprzednio otwartego pliku (albo inne zdjecie albo wybierasz plik-nowy i zamalowujesz go narzedziem kubel z farba na dowolny kolor). jezeli ta zaznaczona postac nie jest wycieta zbyt dokladnie to wtedy na nowym juz obrazku tuprzy zapisywaniu pamietaj o sprawdzeniu w jakim formacie to robisz- musi byc jpg.szujesz takie rzeczy pedzlem o malej srednicy pobierajac narzedziem probowka kolor tla- w taki sposob mozesz dokladnie wpasowac postac w nowe tlo np. na powiekszeniu danego obszaru lupa i malowaniu pedzelkiem.
2 sposob- na obrazku w ktorym chcesz wyciac tlo robisz ctrl+j co podniesie warstwe wyzej. w okienku nowej warstwy w tabeli warstw po prawej na dole beda takie male ikonki- pedzel i oko. oba musza byc zaznaczone, za to w starej warstwie odznacz oko. teraz narzedziem gumka do mazania o odpowiedniej srednicy i twardosci (na krancach postaci lepiej wybrac mala twardosc przez co wtopi cie osoba z nowym tlem) zamalowujemy to, czego nie ma byc widac (przy zamalowywaniu powinna byc jakby dziura odslaniajaca spod spodu takie jakby kwadraciki). jak juz to zrobisz zaznacz z powrotem w oknie starej warstwy podglad (oko) i zaznaczajac ikonke pedzla w jej tabeli zamaluj kublem z farba albo duzym pedzlem caly obrazek. nie przejmuj sie jak wjedziesz na postac- ona zostanie bo "wycielas" ja przeciez w drugiej warstwie. jak juz masz zrobione to ctrl+e aby scalic warstwy i zapisujesz. inna sprawa- jezeli np. tlo nie odpowiada ci tylko w jakiejsc czesci mozesz je zatuszowac. w tym celu mozesz uzyc filtru "flara obiektywu" z menu filtrow rendering i walnac odblask w miejscu, ktorego ma nie byc widac- mozesz dopasowac wielkosc blysku i natezenie.


3.PEDZLE-
tu masz link do strony, na ktorej jest bardzo duzo pedzli do photoshopa: http://browse.deviantart.com/resources/ ... psbrushes/ - dzialaja one na zasadzie stempla, to takie obrazki, ktore po jednorazowym kliknieciu myszka zostawia na zdjeciu np. kwiatek czy cos innego. pedzli jest tam naprawde duzo, sama ich uzywam. sciagasz je na kompa do folderu adobe/presets/brushes (photoshop sam taki utworzyl instalujac sie). nastepnie, przy wlaczonym programie otwierasz narzedzie pedzel, u gory pod paskiem z lista zadan (plik, narzedzia, obrazek...) bedzie taka opcja jak wielkosc pedzla np 120 i taka strzaleczka- rozwijasz i otwiera sie takie male okienko. w tym okienku na gorze po prawej jest tez taka mala strzaleczka- naciskasz i znowu sie otwierza ale tym razem wieksze okno, gdzie bedzie polecenie "zaladuj ustawienie/pedzel" lub jakos tak. klikasz na to i z folderu adobe/presets/brushes wybierasz pedzel. komputer zapyta czy dodac pedzel czy zastapic, wybierz dodaj (opcja ostatnia) przez co powiekszysz liczbe pedzli. teraz z powrotem to okienka ze strzalki przy wielkosci pedzla i tam takim przesuwakiem w dol- na dole powinien byc nowy pedzel. zaznaczasz i uzywasz. pamietaj aby pedzle rozpakowac z zipa najpierw zanim umiescisz je w folderze ;) mozesz dodac to tego okienka nieograniczona ilosc pedzli, komputer to zapamieta a ty nie bedziesz musiala kazdorazowo ladowac ich na nowo.

4.kolejne triki:
a.JAK POWIEKSZYC CYCKI
- narzedziem lasso obrysowujesz cycka- cycek bedzie obrysowany migoczaca przerywana linia. wciskasz ctrl+t - na cycki pojawi ci sie taka jakby ramka z kwadracikami, chwytasz kwadraciki i je przesuwasz a cycki zmieniaja wyglad. tak ratowalam sie przed op. w ten sposob mozesz powiekszyc usta, zmniejszyc nos ,wyszczuplic talie itd.

b. FOTO CZARNO-BIALE
-w menu obrazek pierwszy od gory tryb (u mnie jest mode) rozwijasz i powinno byc cos jak skala szarosci (grayscale), zaznaczasz i jak wyskoczy okno z zapytaniem- poteiwrdzasz wybor.

c. POPRAWKI
-w trakcie calego twojego rysowania jak stwierdzisz, ze cos schrzanilas to mozesz sie cofnac do momentu sprzed schrzanienia. po prawej w tabeli historii (pod probkami barw) poprostu zaznaczysz kolejne etapy malowania, cofajac sie program bedzie pokazywal ci co po kolei robilas. jak stwierdzisz, ze dalej sie nie chcesz cofac prawym myszy klikasz na ta czynnosc w tabeli historii i zaznaczasz usun. voila, nie musisz zaczynac od nowa.

d.ROZJASNIENIA I PRZYCIEMNIENIA
- w tabeli narzedziowej bedzie taka mala ikonka jakby czarny lizak- to sluzy do rozjasniania. wybierasz wielkosc tego pedzla i malujesz sobie blyski na ciele jak od oliwki. natezeniem sterujesz u gory czyms o nazwie nacisk albo jakos tak. jak klikniesz lewym na czarny lizak rozwinie ci sie taka mala tabelka i bedzie tam mala raczka- to sluzy do przyciemniania, stosuj analogicznie.


5.-NARZEDZIE ROZDZKA
-rozdzka sluzy do "inteligentnego" zaznaczania- tzn. gdy na zdjeciu sie usmiechasz a twoj usmiech nie wyglada jak zabki valentiny bierzesz rozdzke i klikasz nia raz na zeby- zaznaczy je wszystkie. sprawdz czy zaznaczylo tylko zeby czy cos wiecej- czasami ta inteligencja zamiast trzymac sie zebow wyjezdza na polowe twarzy... wtedy klikasz jeszcze raz w tym samym miejscu aby uwolnic sie od rozdzki i ponownie na zeby- az zaznaczysz je dobrze. oszczedza ci to zmudnej pracy z lassem. jak juz masz zaznaczone- menu obrazek- pozycja 2 od gory (rozwijasz)- jasnosc/contrast (klikasz). pojawi sie tabelka z suwakami- jak bedziesz modulowala jasnosc to zeby zrobia sie jasniejsze albo ciemniejsze. fajnie, co? a val wydala kupe forsy na wybielanie hehe.

6.EFEKT KOLORYZOWANEGO ZDJECIA CZARNO-BIALEGO
- w pasku zadan na gorze w oknie obrazek (image) wybierasz tryb 2 od gory (ja mam adjustments) i rozwijasz go- otworzy ci okno ze swoimi propozycjami ;) bedzie tam opcja jak "cos tam i saturacja" (hue/saturation), wybierasz to. otworzy ci sie nowe okno na obrazku z suwakami. ok, w tym oknie masz taka mala adnotacje pt "koloryzuj" (colorize)- zaznaczasz ja. nastepnie ruszasz suwakiem pierwszym od gory (hue) i zmienia ci sie barwa obrazka. gdy ruszasz suwakiem srodkowym (saturacja) zmienia ci sie natezenie tego koloru w stosunku do obrazka czarno-bialego. ostatni suwak odpowiada za jasnosc. pobaw sie tym a jak uzyskasz satysfakcjonujacy efekt- zrob ok. pamietaj, ze mozesz przesunac okno z suwakami tak, by nie zaslanialo obrazka ;)



ps- mam nadzieje, ze napisalam w miare logicznie i czytelnie, zaznaczam, ze to przedruk tego co pisalam do jednej z ps'owych adeptek ;)
Próżność to mój ulubiony grzech...

Awatar użytkownika
paula
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 3978
Rejestracja: 17 lut 2005, 10:31
Lokalizacja: Krakow

Re: photoshop- retusz i triki

Post autor: paula » 05 lut 2006, 13:40

mara pisze: ps- mam nadzieje, ze napisalam w miare logicznie i czytelnie, zaznaczam, ze to przedruk tego co pisalam do jednej z ps'owych adeptek ;)
czyli mnie :D dzięki mara jeszcze raz :wink:

tu są fajne tutoriale(czyli krok po kroku opisany sposób obróbki fotki)
http://www.cherub.pl/index.php?option=c ... &Itemid=65

PINESKA
Miłośniczka Beauty
Miłośniczka Beauty
Posty: 870
Rejestracja: 24 lis 2005, 09:49
Lokalizacja: OLSZTYN
Kontakt:

Re: photoshop- retusz i triki

Post autor: PINESKA » 05 lut 2006, 13:53

MARA teraz bedziemy jak ta lala
A JEDNAK MARZENIA SIÊ SPE£NIAJA....

Awatar użytkownika
Josie M
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 614
Rejestracja: 13 kwie 2005, 19:35
Lokalizacja: Neverland

Post autor: Josie M » 05 lut 2006, 14:41

jakos mi to wszystko nie wychodzi :(
Jesli cos za bardzo udoskonalasz, na pewno to spieprzysz.

Awatar użytkownika
kifka
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 405
Rejestracja: 15 wrz 2005, 13:12
Lokalizacja: MaÂłopolska
Kontakt:

Post autor: kifka » 05 lut 2006, 14:47

A ja nawet jeszcze nie mam programu :(
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/ ... /event.png
21.02.2006 - Dr. Skupin 325cc okrag³e

Awatar użytkownika
wpz
Uzależniona Beauty
Uzależniona Beauty
Posty: 1483
Rejestracja: 12 sty 2006, 21:09

Post autor: wpz » 05 lut 2006, 14:54

ja tez nie mam :( i co gorez obawiam sie, ze nawet jak skąds go ściągnę to i tak niewiele zrozumię :/

PINESKA
Miłośniczka Beauty
Miłośniczka Beauty
Posty: 870
Rejestracja: 24 lis 2005, 09:49
Lokalizacja: OLSZTYN
Kontakt:

Post autor: PINESKA » 05 lut 2006, 16:38

ja tez nie mam programu..i nie radze sobie z angielskim...
A JEDNAK MARZENIA SIÊ SPE£NIAJA....

Awatar użytkownika
wpz
Uzależniona Beauty
Uzależniona Beauty
Posty: 1483
Rejestracja: 12 sty 2006, 21:09

Post autor: wpz » 05 lut 2006, 16:49

Pineska, to mozemy sobie rece podac :D

Awatar użytkownika
mara
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 4384
Rejestracja: 16 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: sin city
Kontakt:

Post autor: mara » 05 lut 2006, 18:19

aby zalatwic program nalezy:
-wejsc na strone adobe photoshop i pobrac wersje probra (trial version), ktora jest na 30 dni. nastepnie nalezy zalatwic sobie kody od znajomych komputeromaniakow i je wbic w odpowiednie miejsce (jakby co mam do wersji 9.0 generator kodow i podpowiem co i jak).

moje sztuczki, ktore wyzej opisalam sa w jezyku mniej wiecej polskim- tzn. ja mam wersje angielska ale paula miala polska to jej tlumaczylam na zasadzie obrazkow, kolejnosci w tabeli, kolejnosci w rzedzie...
naprawde, da sie to zrozumiec. paula miala wersje 7.0 a ja 9.0, ona polski- ja angielski i jakos dalysmy rade.

no to dziewczynki- marsz po triala i generujemy kody!
Próżność to mój ulubiony grzech...

Awatar użytkownika
kifka
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 405
Rejestracja: 15 wrz 2005, 13:12
Lokalizacja: MaÂłopolska
Kontakt:

Post autor: kifka » 05 lut 2006, 21:26

mara jestes nie zastąpiona [smilie=kiss of love.gif]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/ ... /event.png
21.02.2006 - Dr. Skupin 325cc okrag³e

ODPOWIEDZ

Wróć do „Feel Free - Nie Krępuj Się”