Rozwazania z dziedziny psychologii i instynktu zachowań

Wolne tematy, dyskusje, tutaj możecie rozmawiać o wszystkim. Nasze codzienne i niecodzienne sprawy.

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
Rina
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 431
Rejestracja: 26 lut 2005, 21:50
Lokalizacja: absolutna

Rozwazania z dziedziny psychologii i instynktu zachowań

Post autor: Rina » 03 mar 2009, 14:54

Temat wydal mi sie na tyle interesujacy, iz za wskazowka cyryl-bea zalozylam nowy temat.

Jest to kontynuacja z http://www.beautywpolsce.com/forum/view ... &start=850


Ja nie wierze, ze czlowiek kieruje sie takze instynktem w zyciu. Moim zdaniem nasze zycie opiera sie glownie na instynktach.

A te rozne teorie, to takie gadanie, zeby udowodnic ze czlowiek to nie zwierze. Idealny przyklad sofizmatu. Problem w tym, ze wiekszosc ludzi uwaza za zwierzeta za cos gorszego i nie dopuszcza do siebie mysli, iz sam jest zwierzeciem. A jest. Nalezymy do krolestwa zwierzat.

Kieruja nami naprymitywniejsze instynkty.
Instynkt glodu, instynkt agresji, instynkt szukania tej wlasciwego partnera, instynkt pozadania, instynkt macierzynstwa, instynkt terytorialny, instynkt stadny, instynkt rywalizacji. Wszystko po to by przetrwac (instynkt przetrwania).

Czesc z nich towarzyszmy nam na codzien. Inne w wyniku zmiany stylu naszego zycia ulegly splyceniu lub wogole jakiemus dziwnemu znieksztalceniu.
Wystarczyloby je odpowiednio pobudzic okreslona sytuacja, a napewno ukazalyby sie w pelnej krasie.
Nie jestesmy nikim innym, jak tymi ktorych przodkowie biegali z dzida az sie kurzylo :badgrin:
Nie jestesmy nikim innym jak tymi, ktorych niektorzy przedstawiciele gatunku, w okresach kleski glodowej - jedli buty i skorzane paski zeby przezyc, pozniej juz nawet sami siebie jedli.
Czy naprawde az tak sie roznimy od zwierzat? I one i my za wszelka cene chca dotrwac do dnia nastepnego.

W czym jestesmy tacy lepsi? Nie mamy ani takiego wechu jak psy, ani takiego wzroku jak sokół. Zwinnosci antylopy ani szybkosci geparda tez niestety nie mamy. No ok, mamy wiekszy mozg, ale wykorzystujemy kilka procent z niego, a i tak nie tak jak powinnismy :D

Powiem wiecej, czlowiek jest jedynym ssakiem, ktory sie sam powoli unicestwia. Wiec zadny mi powod do dumy.

Od zwierzat mozemy sie wiele nauczyc, tylko z powodu zbyt wysokiego mniemania o sobie - tego nie robimy.
http://www.joemonster.org/art/9364/Zwie ... byc-ludzmi
czy naprawde czlowiek brzmi dumnie?
Samanthii pisze: wikipedia:
"Czynność, którą wykonuje zwierzę, zwłaszcza młode, bez żadnego poprzedniego doświadczenia i wykonuje ją wiele osobników w jednakowy sposób, bez znajomości celu, to czynność taką nazywamy instynktowną"[2]"
Wg mnie, opis idealnie pasuje takze do ludzkiego noworodka.

(Przepraszam, ze ja ta malo lakonicznie, ale nie wiem z ktorej strony ugryzc temat, aby sie trzymal kupy).

Jest takie uczucie, napewno kazdemu znane - zazdrosc. Czymze ono inny jest, jak nie pierwotnym instynktem?

Awatar użytkownika
cyryl-bea
Administrator Beauty
Administrator Beauty
Posty: 15233
Rejestracja: 28 sty 2005, 11:08

Post autor: cyryl-bea » 03 mar 2009, 15:15

super nareszcie sie wypowiedzial ktos, kto sie zna na rzeczy :-) a nie udaje ze sie zna, bo kupil ksiaze ze wzgledu na to ze okladka pasowala do mebli

jeszcze dodam od siebie ze czasem sila mozgu jest zgubna dla instynktu i gdyby czlowiek bardziej korzystal z niego to:

- nie zabijalby dla przyjemnosci ( odsylam do psychologii zabijania) zadne zwierze tego nie robi, zwierzeta zabja z glodu

mozna przykladow mnozyc tysiace

ale nie bede tu sie rozpisywac, przyklady te nie stawiaja czlowieka jako istoty, w dobrym swietle niestety
cyryl-bea

Przeczytanie regulaminu ze zrozumieniem treści, jest podstawą miłej zabawy na forum!

Youtube: tu
Portal: tu
Facebook: tu


https://www.beautywpolsce.com/forum/imag ... g-oczy.gif
https://beautywpolsce.com/forum/upload/1 ... Obraz1.jpg

Awatar użytkownika
Rina
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 431
Rejestracja: 26 lut 2005, 21:50
Lokalizacja: absolutna

Post autor: Rina » 04 mar 2009, 16:24

Zaden druk nie byl nigdy dla mnie zadna wyrocznia, i nigdy nikogo nie ocenialam po ilosci przeczytanych slow. Wiec nie bede prowadzic zadnej licytacji przeczytanych ksiazek bo to nie o to chodzi. Jak ktos bedzie chcial zglebic temat to napewno cos znajdzie.

Co prawda, nie ukonczylam zadnych studiow w tym kierunku, zadnych kursow. Nie jestem zapisana do zadnego forum psychologicznego, choc moze powinnam. Aczkolwiek terminologia w psychologii zawsze sprawiala mi trudnosc, i do tej pory korzystam ze slownika, badz czytam dany tekst kilka razy :)

Probowalam sie dostac na biologie, by dowiedziec sie wiecej na interesujacy mnie temat - jednak nie uruchomili mi kierunku i tak wyladowalam na ochronie srodowiska. Wiec i tu kleska.

Lubie czytac, bo mozna znalesc naprawde wartosciowe pozycje w bibliotekach, czytelniach, tv. Moga ona nakierowac na pewne rzeczy, rozswietlic niektore tematy, badz wogole po przeanalizowaniu sytuacji zmienic tor naszego postrzegania.
Ale! Przedewszystkim moje wypowiedzi sa moimi przemysleniami, moim doswiadczeniem, efektem tego co uzyskalam przebywajac, pracujac oraz obserwujac czworonogi i inne latajaco-plywajace "gadziny".
Ale jestem tez czlowiekiem i obracam sie ciagle takze w takim towarzystwie. A tutaj naprawde juz wystarczy stanac z boku.

Instynktowne zachowania towarzysza kazdej zywej istocie na codzien, tak samo jak i kazda zywa istota uczy sie i zdobywa doswiadczenie.
Owszem inne gatunki poza czlowiekiem nie beda lapka wertowac ksiazki i nie zrobia tego w plaszczyku od gucciego, ale zapewniam, ze mysla i umieja zdobywac, wykorzystywac oraz przekazywac wiedze innym jednostkom.

Czlowiek stworzyl kulture oraz religie, niestety jedno i drugie dosyc mocno iskrzy z prawdziwa natura czlowieka.
Darwin, o ktorym byla juz wzmianka byl osoba niewierzaca, dla niego ewolucja dotyczy/la wszystkich istot zywych, czlowiek nie byl tutaj zadnym wyjatkiem.
W kazdym badz razie mial bardzo religijna zone, co bylo dla niego bardzo duzym "problemem", bo jakby nie patrzyc kosciol wyklucza ewulucje, a ewolucjonisci wykluczaja boga.
(Jezeli o mnie chodzi to ewolucja nie wyklucza istnienia zycia po zyciu - ale to juz nie ten temat.)

Jets taki film "Battle Royal", japonskiej produkcji, kunszt zrobienia pozostawia wiele do zyczenia, jednak to nie o to w nim chodzi. Pokazuje prawdziwe oblicze czlowieka. I choc wiele osob moze sie z ty nie zgadzac, to jednak ja bede obstawiac przy tym, iz niepowazne jest wypowiadanie sie o biedzie, glodzie, o jakimkolwiek naszym zachowaniu w sytuacji kryzysowej, w sposob "mnie to nie dotyczy","ja bym zorbil/a inaczej", siedzac w cieplutkim domku z lampka martini, gdzie jedyna rzecza zajmujaca nasze szare komorki jest to czy kolor lakieru do paznocki bedzie pasowal do koloru torebki.
I to juz nawet nie wspominajac o naszych przodkach z odleglej przeszlosci. Wystarczy popatrzyc na dzisiejszy swiat, poczytac swiadectwa osob ocalalych z roznych katastrof XXI wieku - gdzie w takich sytuacjach nie ma miejsca na zadne moraly, a wszelkie dzialania sa instynktowne. W sytuacji, gdy ktos zaczyna sie zbyt dlugo zastanawiac, roztrzasac dana sytacje na moralna czy niemoralna, etyczna czy nie etyczna - to juz mozna z gory na takim delikwencie postawic krzyzyk.

Jest rzecz, ktora rozni nas od innych gatunkow, wspomniala juz o tym cyryl.
Chodzi o zabijanie dla przyjemnosci.

Tylko czlowiek potrafi sie chelpic nad wypchanym czworonogiem, tylko on potrafi uniesc glowe zabitego przez siebie ssaka i pieknie sie usmiechac do zdjecia, ktore sobie pozniej wklei na nk. Tylko on potrafi zywcem obedrzec drugiego ssaka ze skory, by owa skore pozniej wlozyc na swoj grzebiet. Reszte wyrzuca, jest niepotrzebna.

Wiele razy pada sformulowanie "czlowiek myslacy", ze tylko on umie odroznic dobro od zla. No ciekawe... ale nie ma drugiej takiej istoty, ktora robilaby tak wiele zlego.

Tak zastanawiam sie teraz, czym jest takie zachowanie, i co ma wspolnego (i czy wogole) z instynktem.
Wiadomo, iz w wiekszosci ludzie nastawieni sa na to by "miec" a nie "byc". Ale dla nich "miec" to znaczy "byc". Zazwyczaj jest to manifestowanie wlasnej zamoznosci. A dzisiaj zamoznosc to wladza i sila.
hmm... czyzby walka o dominacje, przywodztwo w okreslonej grupie?

Badz co badz, nie wroze naszej rasie zadnych rewelacji, predzej czy pozniej sami sie wymordujemy. A ponoc tak umiemy odrozniac dobro od zla. Nawet rzeczy z pozoru dobre (rozwoj medycyny), maja ta druge strone medalu, ktora jest juz tematem tabu.
Zeby nie bylo - bardzo korzystam z tego rozwoju medycyny i bede korzystala, ale.. patrzac kryteriami doboru naturalnego, sami sobie powoli kopiemy grob.
Swiat przetrwa - wszak istnial dlugo przed nami, i bedzie istnial dlugo dlugo po nas - no chyba ze rozwalimy go bronia atomowa.

samanta_kafe
Uzytkownik zbanowany
Uzytkownik zbanowany
Posty: 1799
Rejestracja: 29 mar 2007, 20:59
Lokalizacja: warszawa

Post autor: samanta_kafe » 04 mar 2009, 16:40

Rina, podpisuję się pod Twoją wypowiedzią..

ja akurat kończę socjologię, psychologię społeczną.. nie wiem, moze mi łatwiej zrozumieć pewne rzeczy o których tu pisałyście, bo mnie od zawsze dlaczego ludzie (jako grupa, nie człowiek jako człowiek) postępują tak a nie inaczej w danych sytuacjach..

ten temat ogólnie myślę że jest za ciężki jak na nasze forum. cięzki w sensie i merytorycznym i podnoszącym temperaturę ;)
27 kwietnia '09 - dr Broma - mentor round 325cc HP PDT_Love_16

Awatar użytkownika
cyryl-bea
Administrator Beauty
Administrator Beauty
Posty: 15233
Rejestracja: 28 sty 2005, 11:08

Post autor: cyryl-bea » 04 mar 2009, 22:13

prosze moderatora o posprzatanie tego tematu zaraz jak informacje przeczyta zainteresowany


powróćmy zatem do tematu!

rina z psychologia jest tak jak z malarstwem graniem na skrzypcach

do tego nie sa potrzebne szkoly jest potrzebny talet, oczywiiscie ze szkoly pomagaja
ale znam postacie ktore nie mialy szkol a jednak byly wybitnymi jednostkami

ale poslugiawnie sie psychologia bez szkol i talentu jest rownie meczace, jak skrzpcami bez znajomosci gry na nich ...............
cyryl-bea

Przeczytanie regulaminu ze zrozumieniem treści, jest podstawą miłej zabawy na forum!

Youtube: tu
Portal: tu
Facebook: tu


https://www.beautywpolsce.com/forum/imag ... g-oczy.gif
https://beautywpolsce.com/forum/upload/1 ... Obraz1.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Feel Free - Nie Krępuj Się”