Konflikt izraelsko-palestyński

gniew, miłość, nadzieja, nienawiść, nuda, obrzydzenie, przyjaźń, radość, smutek, strach, szczęście, tęsknota, współczucie, wstręt, wstyd, zazdrość, złość

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
doneczka11
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 450
Rejestracja: 08 sie 2005, 21:51
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Konflikt izraelsko-palestyński

Post autor: doneczka11 » 05 sty 2009, 16:33

Temat na czasie ;)

Dziewczyny chciałabym wiedzieć jakie jest Wasze zdanie co do tego konfliktu i co do tego, co się aktualnie tam wyprawia..

Ja osobiście uważam, że dostali od ONZ ładny prezencik w postaci ziem, które im się nie bardzo należały, a teraz jeszcze chcą więcej... Żeby nie pozostać gołosłowną poczytałam dokładnie jak to było. Wiadomo i nikt im już tego nie odbierze, że jakieś XX w. temu mieli pokaźne państewko, jednakże zostali "wykurzeni" stamtąd przez Rzymian..Może nie szukałam zbyt dokładnie, ale nie natknęłam się na żadne wzmianki jakoby walczyli o swoje państwo...No i rozpierzchli sie po świecie, po czym XX wieków później zaczynają powracać na terytoria Palestyny. Po tym jak Palestyna stała się terytorium mandatowym Wlk. Brytanii OZN postanowiło rozdzielić ją na dwa państwa.. Jak dla mnie po tym co czytam i co kiedyś mnie uczono na hostorii stwierdzam, że nie dość, że dostali coś, co im się nie należało to jeszcze ciągle chcą więcej i rozpętują wojnę..Pomijam notoryczne łamanie przez Izrael różnych umów międzynarodowych i przez to ciągle nie rozumiem dlaczego ONZ jest bardziej przychylna Izraelowi..
W ogóle nie rozumiem jakim prawem mogli zrobić podzielić tę Palestynę, przecież jakby nam ktoś przyszedł i powiedział, że teraz dzieli nasz kraj na dwa, bo przed nami mieszkał tu ktoś tam to chyba bysmy go wysmiali co najmniej, a tak na serio to by się chyba III WŚ rozpętała..
Nie mówię, że Palestyna jest tu święta, konflikt zawsze ma dwie strony i nie pochwalam metod walki Palestyńczyków czy generalnie Arabów (chodzi mi o terroryzm), ale w tym konflikcie staję po stronie Palestyny 8-)

Czekam na Wasze zdanie ;)

Awatar użytkownika
justa12345
Aktywna Beauty
Aktywna Beauty
Posty: 313
Rejestracja: 30 mar 2008, 18:03
Lokalizacja: francja

Post autor: justa12345 » 05 sty 2009, 21:28

Ja rowniez jestem po str Palestyny choc moja mama pracowala kilka lat w izraelu i znam wielu zydow.Tak z ciekawosci szukajac kilka info na necie trafilam na mapy tego terytorium (jak znajde to wkleje) pokazane jest wyraznie jak z biegiem lat Izraelczcy powiekszali swoj teren prawiac w zamian koszmar normalnym rodzinom mieszkajacym od lat na swojej ziemi i w swoich rodzinnych domach .Zostali wypedzeni czesto przemoca a ilu z nich zamordowano .Jest cos co mnie zastanawia dlczego nas od dziecka uczono i pkazywano jak to zydzi byli zle traktowani w jakich cierpieniach umierali z czym sie zgadzam ale w naszej histori malo bylo o toczacych sie wojnach zreszta do dzisiaj w afryce i o glodujacych dieciach tam .Statystyczny polak mysle ze predzej bedzie wiedzial ile milionow zydow zginelo na wojnie niz ile dzieci dziennie umiera z glodu w afryce
Wlasciwie to temat rzeka i pewnie ile osob tle zdan
24.11.2008 nos i piersi

Awatar użytkownika
doneczka11
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 450
Rejestracja: 08 sie 2005, 21:51
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: doneczka11 » 06 sty 2009, 13:27

Mi się wydaje, że to dlatego, że Żydzi tak naprawdę mają władzę dosyć dużą poza Izraelem... Że tak powiem Żydzi rządzą tym światem ;) Oni są dosłownie wszędzie i do tego są jeszcze bogaci..Np. film o Żydach choćby nie wiadomo jak był źle zrobiony będzie nominowany do Oskara w 20 kategoriach..nie chodzi mi tutaj o np. Pianistę (jego nagrody były zasłużone..), ale generalnie filmy o Żydach "cieszą się" powodzeniem..
Ja osobiście nic do nich nie mam, ale denerwuje mnie co tam się dzieje..

Justa jakbyś znalazła te mapki to wklej :-)

Awatar użytkownika
janko2
Uzytkownik zbanowany
Uzytkownik zbanowany
Posty: 718
Rejestracja: 30 sty 2006, 19:02
Lokalizacja: warmiak

Post autor: janko2 » 06 sty 2009, 21:35

Jak świat światem towarzyszyły nam konflikty zbrojne .I niestety bedziemy z nimi żyli do końca świata...Tak niestety jest ,ale nie można przejść nad tym do porządku dziennego....Łatwiej oceniać nam to,co jest blisko nas i co potrafimy historycznie ocenić,czyli historie naszą i naszych najbliższych sąsiadów....Ale ...ocena nasza i ocena drugiej strony ,wcale nie musi być jednoznaczna...wiele zapewne rzeczy na to wpływa poczynając od subiektywnej oceny zdarzeń,przez naszą nie do końca pełną wiedzę historyczną ,a skończywszy na przeróżnych uprzedzeniach....
Tak jest i w sprawie tego konfliktu...Nie ośmielam się nawet powiedzieć ,kto w tym wszystkim ma rację...Śledzę ten fakt tylko poprzez doniesienia telewizyjne i tylko na podstawie tego,moge wyrobic sobie pogląd na sprawę...
Nie popieram jednego..Po obu stronach są ludzie,którzy czuja tak samo jak my...Mają takie samo prawo do życia w pokoju,do poszanowania swojej wolności..Chciałbym,aby nigdy nie dochodziło do takiej eskalacji nienawiści człowieka do człowieka....aby nigdy nie dochodziło do wojen...
Wiem jednak,że tam gdzie jest wielka polityka,niekoniecznie agresor,jest nazywany agresorem...( USA zajęły stanowisko uznające atak Izraela za uzasadniony)...Dlaczego tak zrobiły...może dlatego,że maja w tym regionie świata ważne interesy,że chcą mieć tam ciągłą kontrolę.....Zrobiły to przecież w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych ,blokując uchwałę potepiającą Izrael..

Dziwny jest ten świat ,gdzie jeszcze wciąż, mieści się wiele zła.I dziwne jest to,że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek. .
c
--------------nosek u dr.Bieleckiego

''Nigdy , nie mĂłw nigdy.''

Awatar użytkownika
justa12345
Aktywna Beauty
Aktywna Beauty
Posty: 313
Rejestracja: 30 mar 2008, 18:03
Lokalizacja: francja

Post autor: justa12345 » 06 sty 2009, 22:31

No wlasnie sledzimy caly przebiegg w telewizji i prasie osmiele sie powiedziec ze nie zawsz to jest prawda gdyz czesto jest pokazywane to w co chca zeby wiezyc
Moze nie do tematu ale mam tu linka nowa prawda o 11 wrzesnia gdzie nawet przez mysl nam by nie przeszlo ze to nie arabowie zaraz po wierzylismy w to co telewizja pokazala a okazlo sie inacze poogladajcie

http://www.mojageneracja.pl/945342/blog ... 6667a49cc5
i jeszcze mapka choc to nie dokladnie ta bo jest tylko do 2000 roku , dodam tylko ze palestyna zostala porozklejana co utrudnia palestynczykom spotykac sie z rodzinami ,pracowac i przmiesczajac sie do innego miasta sa kontrolowani i czesto upokazani gdyz przez kilkanascie km sa nie na swojej ziemi
http://images.google.fr/imgres?imgurl=h ... r:official
24.11.2008 nos i piersi

Awatar użytkownika
doneczka11
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 450
Rejestracja: 08 sie 2005, 21:51
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: doneczka11 » 07 sty 2009, 20:03

Janko, masz 100 % racji :!:
ale jako, że osobiście uważam atak Izraela za nieuzasadniony, to stoje po stronie Palestyńczyków.. oczywiście nic nie usprawiedliwia ataków terrorystycznych Hamasu na Izrael, ale mam wrażenie, że Izrael bombardując budynki "bo być może w środku jest terrorysta Hamasu" i mordując przy tym całe niewinne rodziny robi cos dużo gorszego...

Słyszeliście może o tzw. Nowym Porządku Świata, Grupie Bilderberga, Endgame itd? ja tak nie dokońca w to wierzę, ale kto wie :?:

Awatar użytkownika
mara
Specjalista Beauty
Specjalista Beauty
Posty: 4384
Rejestracja: 16 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: sin city
Kontakt:

Post autor: mara » 09 sty 2009, 16:50

palestyczycy znalezli sie w tym samym miejscu, w ktorym kiedys byli zydzi. byl kiedys pomysl aby utworzyc zydom panstwo na madagaskarze ale zalezalo im na powrocie do swojej swietej ziemi.. w sam srodek arabskiego tygla. maja prawo miec miejsce na ziemi tak jak wszyscy. palestynczycy tez to prawo maja. osobiscie uwazam, ze zydzi to nacja najbardziej pokrzywdzona w dziejach historii, od zawsze znienawidzeni, tepieni, wybijani. a jednoczesnie mocni i zintegrowani. zydzi od ok. 50 lat zaledwie zasiedlaja izrael. wczesniej oczywiscie ubiegali sie o wlasne panstwo ale na przestrzeni wiekow zawsze byli na cenzurowanym. ziemia swieta to miejsce ich pochodzenia i twierdzenie, ze im sie nie nalezy jest nie w porzadku. wielokrotnie w historii mialy miejsce przesuniecia granic, rozbiory, zasiedlania ziem przez obcych... na tej podstawie moznaby rowniez stwierdzic, ze gdansk nam sie nie nalezy, bo byl niemiecki.
dodatkowo- mialam okazje byc w izraelu na miesiac przed poczatkiem tych wydarzen. ci ludzie naprawde zyja w wiecznej gotowosci, czego im nie zazdroszcze. od zawsze gotowi do wojny, bo od zawsze tepieni. co z tego, ze maja najlepsza na swiecie armie? ze kobiety odbywaja obowiazkowa sluzbe wojskowa? nie robia tego dla fanaberii a dlatego, ze musza. nie popieram pomyslu z murem sharona, tworzenie getta dla palestynczykow z gory oznaczalo konflikt. to nie jest tak, ze palestynczycy i zydzi sie wszyscy nienawidza, oni w jakims stopniu nauczyli sie obok siebie zyc. jednak oprocz tych zwyklych ludzi sa organizacje typu hamas, ktore ze stanem rzeczy pogodzic sie nie potrafia. obie strony maja prawo do tej ziemi. i konflikt.
mam wrazenie, ze czesc z osob, z ktorymi rozmawiam na ten temat nie do konca sledzi wydarzenia... to nie jest tak, ze po zakonczeniu okreslonego na rozejm czasu izrael sie wzial i napadl na autonomie. hamas nie przedluzyl rozejmu a dodatkowo w jego czasie regularnie dopuszczal sie atakow zbrojnych (bomby). w sytuacji zagrozenia izrael zareagowal a ze zareagowal zbyt mocno? tak naprawde nie wiemy ile jest ofiar po stronie cywili.. to wszystko to medialna propaganda, dokladne liczby znaja strony konfliktu.
nie zapominajcie takze o tym, ze w ten konflikt zamieszane sa ten inne panstwa arabskie. izrael prowadzil negocjacje pokojowe z syria a ta jak wiadmomo rowniez- jak izrael, dysponuje bronia jadrowa. ten stan rzeczy byl nie pomysli libanu, ktory to pompuje pieniadze w hamas. i tak kolo sie zamyka...

ja nie stoje po zadnej stronie. ten konflikt jest o wiele bardziej zlozony niz nam sie wszystkim wydaje. tymbardziej mi przykro, bo niedawno bylam w izraelu. i bedac tam, nie zdawalam sobie sprawy z wielu rzeczy..
Próżność to mój ulubiony grzech...

niebieski
Rozmowna Beauty
Rozmowna Beauty
Posty: 504
Rejestracja: 13 lut 2007, 01:24

Post autor: niebieski » 10 sty 2009, 15:50

Dla mnie jest jedna rzecz nie pojęta jak żydzi, naród który tyle zła zaznał ledwo co przeżył eksterminacje przeprowadzoną przez hitlerowców, teraz odpowiada złem, agresją posiada broń jądrową i chemiczną. A na arenie międzynarodowej opowiadają sie za pokojowymi rozwiązaniami-dlaczego Izrael jest popierany przez USA i Wlk. Bryt, czyli bogaci i silni popierają sie na wzajem.

Moze przesadzam ale uważam, że ten konflikt jest początkiem poważnego konfliktu zbrojnego który może przerodzić sie w III WŚ, a to juz bedzie problem nas wsztystkich

Awatar użytkownika
viki
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 2280
Rejestracja: 15 sty 2005, 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: viki » 10 sty 2009, 20:17

wiem jedno, w ciagu ostatnich 10 lat z powodu bomb zrzucanych przez hamas na strone izraelska zginęło 13 osob, słownie trzynascie. a ile zginelo od czasu obecnego konfliktu po stronoe palstyny?.... izrael mowi, ze nie atakuje obiektow cywilnych a bomby walniete w szpital i uniwersytet to pomylka. to nie jest tylko wojna militarna. oficjalnie okupacja palstyny sie skonczyla. ale od czasu jej oficjalnego zakonczenia na teren palstyny dostarczane sa tylko transporty z lekami i to sporadycznie. izreael nie zgadza sie na te transporty bo wg nich one sluza hamasowi. 90% przemyslu i uslug po stronie palestynskiej nie istnieje. od lat nie ma tam zadnych dostaw materialow budowlanych, edukacyjnych, czegokolwiek. tam doslownie NIC nie dociera, a izrael tlumaczy ze blokuje dostawy aby nie wspierac hamasu. nie mozna wybudowac domu, nie mozna go wyremontowac, nie mozna nic wyprodukowac. 80% palestynczykow ma dostep do wody pitnej raz na 2 dni. a poniewaz regularnie odcinany jest prad na kilka dni nie pracuja przepompownie sciekow a te laduja na ulicach. poniewaz jak pisalam oficjalnie okupacja sie zakonczyla palestyny nie chronia zadne miedzynarodowe konwencje (genewskie) i Ch***a mozna zrobic izraelowi za to. hamas nie wyrosl z nienawisci palestyny do izraela. hamas zostal stworzony przez izrael, ktory doprowadzil do jego powstania poprzez swoja polityke. dla tych prostych ludzi czesto to jedna sila ktora cos dla nich robi. pamietajcie ze hamas to nie tylko bojowki, to oficjalna i potezna partia polityczna, ktora jako jedyna posiada program spoleczny i moim zdaniem dlatego tak duze poparcie dostala w ostatnich wyborach.

nie odbieram zydo prawa do wlasnego panstwa, znam i przyjaznie sie z kilkoma, obchodze z nimi ich swieta ale pamietajmy ze jakby nam teraz ktos wygrodzil czesc kraju i stworzyl na jego terenie nowe panstwo to tez bysmy walczyli....
Kocham mój nowy biust. Szkoda, że nie poszłam na zabieg wcześniej....

Samanthii
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 4018
Rejestracja: 23 sty 2005, 15:03

Post autor: Samanthii » 10 sty 2009, 20:27

mara pisze:ja nie stoje po zadnej stronie. ten konflikt jest o wiele bardziej zlozony niz nam sie wszystkim wydaje. tymbardziej mi przykro, bo niedawno bylam w izraelu. i bedac tam, nie zdawalam sobie sprawy z wielu rzeczy.
dokladnie. podpisuje sie pod tym, mara... 8-)

ten konflikt jest bardziej skomplikowany niz sie nam wydaje... :?
...i zbyt dlugo trwa...zeby sie zakonczyl...jedna wojna miedzy izraelem a palestyna...
(poza tym: sa jeszcze inne panstwa ,ktore uczestnicza w tym konflikcie... i ktore tylko czekaja ,zeby izrael w koncu "odpuscil" :roll: )

juz nie raz pislalam ,ze moja najlepsza kolezanka jest wlasnie z izraela...
...i juz nie raz dyskutowalam z nia o tym konflikcie (jak i z ludzmi z palestyny, ktorzy studiuja w niemczech)( ..temat rzeka !moze i na czasie... :roll: ...tylko ze ciagle to samo...przez lata sytuacja jest tam niezmienna.... :!: )

kiedys pojechalam tez z wizyta, wlasnie do neven, do izraela ...
piekny kraj... ale ja od samego poczatku mialam niesamowitego stracha...(maz nie chcial mnie samej puscic ...! ...i musialam sie z nim poklocic, zeby tam poleciec...:? )
nie korzystalam oczywiscie z zadnego pociagu ani autobusu... a na miasto wychodzilam tylko z rodzicami mojej znajomej ...
ci ludzie, tak jak pisze mara- musza byc w stalej gotowosci... nikt nigdy nie wie, co znowu wymysla "sprzymierzency" izraela....i na czyj dom spadnie kolejna rakieta hamasu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:
a tak w ogole, to nie tylko zydzi mieszkaja w izrealu...
moja kolezanka jest np. arabka ... ;)

acha: telewizja takze nie pokazuje wszystkiego... i tez niestety troche przeklamuje... :doubt:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Emocje - pierwotne i wtorne”