Porady dla pierworódek :-)

Higena, Uroda, Moda i Trendy

Moderator: Zespół I

Awatar użytkownika
greta
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 481
Rejestracja: 12 sty 2005, 22:43

Post autor: greta » 25 kwie 2005, 12:15

ja zapłaciłam za cały poród prywatnie więc w tym i za znieczulenie a nawet awaryjną cesarkę to obejmowało gdyby coś nie musiałabym już nic dopłacać.ale nie wiem jak to jest w przypadku porodu w państwowym szpitalu.ja też cię pocieszę ze sam ten moment wkłócia jest nie bolesny bo wcześnie masz zrobiony w tym miejscu zastrzyk znieczulajacy :D

Awatar użytkownika
Magea
Aktywna Beauty
Aktywna Beauty
Posty: 248
Rejestracja: 16 sty 2005, 23:16
Lokalizacja: £ÃłdÂź

Post autor: Magea » 25 kwie 2005, 23:34

ja rodziłam w państwowym szpitalu i płaciłam 300 albo 400 zł,nie pamiętam dokładnie,ale nie jest to chyba regułą,bo moja koleżanka w innym państwowym, w tym samym mieście ,miała za darmo.

Gość

Post autor: Gość » 26 kwie 2005, 14:19

a ja mam pytanie do Was doświadczone koleżanki- co to jest ten konflikt serologiczny, bo dopiero niedawno zgadaliśmy się z ukochanym,że ja mam grupę krwi 0 RH-, a on B RH+, czy z tego względu będą u nas problemy z zajściem i donoszeniem dzidzi? a i są na to jakieś sposoby?







Pozdro :D

Awatar użytkownika
Pati
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 1262
Rejestracja: 13 sty 2005, 08:53
Lokalizacja: Poznan

Post autor: Pati » 26 kwie 2005, 14:33

Niezgodność w zakresie czynnika Rh (kobieta z grupą krwi Rh ujemną a partner posiadający grupę Rh dodatnią) zagraża konfliktem serologicznym, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu.
Jeżeli płód rozwijający się u matki Rh ujemnej odziedziczy od ojca antygen Rh (czyli grupę krwi RH dodatnią), a tak dzieje się w 60%, to w przypadku przecieku krwi płodu w czasie ciąży lub porodu do krwioobiegu matki w ilości przekraczającej 0,2 ml, dochodzi do uczulenia ciężarnej krwinkami płodowymi. Układ immunologiczny ciężarnej produkuje przeciwciała anty Rh skierowane przeciw krwinkom płodowym.

Proces ten rozwija się dwuetapowo. Pierwszym etapem jest uczulenie kobiety antygenem zerwonokrwinkowym Rh i wytworzenie pamięci immunologicznej. Drugi etap polega na przechodzeniu przeciwciał anty Rh przez barierę łożyskową do płodu, łączenie się ich z antygenem Rh, co powoduje niszczenie (hemolizę) Rh dodatnich krwinek płodu.
Efektem tej reakcji jest niedokrwistość (anemia) płodu. Sporadycznie tylko obserwuje się, że oba etapy zachodzą podczas jednej ciąży, ale nawet jeżeli się zdarzy, to nasilenie choroby hemolitycznej płodu w trakcie tej samej ciąży jest nieznaczne.

Do przecieku krwi płodowej do ciężarnej w większej ilości (przekraczającej 0,2 ml) dochodzi najczęściej podczas porodu, poronienia, odklejenia się łożyska, zabiegów wewnątrzmacicznych, wykonywanych w celach diagnostycznych lub leczniczych, a także pod koniec ciąży, krótko przed porodem. Istnieją również inne przyczyny prowadzące do wytworzenia pamięci immunologicznej: przetoczenie krwi niezgodnej grupowo, stosowanie wspólnych igieł i strzykawek przez narkomanów.

Dlaczego w pierwszej ciąży praktycznie nie spotykamy się z choroba hemolityczną? Pierwotna odpowiedź immunologiczna prowadzi do wytworzenia przeciwciał klasy Ig M, które nie przechodzą przez łożysko. Dopiero 1,5 do 6 miesięcy później produkowane są przeciwciała klasy Ig G niekompletne, które mogą przechodzić, przez barierę łożyskową. W wyniku wytworzenia pamięci immunologicznej w następnej ciąży od początku wytwarzane są przeciwciała klasy Ig G pod wpływem nawet małych przecieków płodowo-matczynych.

Przenikanie przeciwciał anty Rh nasila się po 16 – 18 tygodniach ciąży, a największe jest w III trymestrze, dlatego każdą ciąże konfliktową powinno zakończyć się w 37 – 38 tygodniu jej trwania.

Zagrożenie związane z konfliktem serologicznym można w bardzo znacznym stopniu ograniczyć podając immunoglobulinę anty D. Immunoglobulina zastosowana w okresie możliwego przecieku płodowo – matczynego wiąże się z antygenem D (Rh) krwinek płodu, eliminuje je z krążenia matki i uniemożliwia wytworzenie pamięci immunologicznej.

Skuteczność profilaktyki poporonieniowej i poporodowej szacowana jest na 96-98%.

Gość

Post autor: Gość » 26 kwie 2005, 14:48

Pati

dzięki za wyczerpującą odpowiedź,ale się teraz przejełam :roll: nie wiem czy dobrze zrozumiałam,że przy 1 dziecku tego konfliktu nie będzie, a przy następnych tak?

Awatar użytkownika
Pati
Przyjaciel Beauty
Przyjaciel Beauty
Posty: 1262
Rejestracja: 13 sty 2005, 08:53
Lokalizacja: Poznan

Post autor: Pati » 26 kwie 2005, 14:58

Przy pierwszej ciazy jest to raczej niemozliwe, chociaz nie wiem czy nie jestem dzieckiem z konfliktu, cos mi chodzi po glowie!
Nic sie nie martw, wiadomo z konfliktem ciaza jest trudniejsza, ale pozytywnie trzeba myslec i nie gdybac!
Profilaktyczne podanie immunoglobuliny anty D w 28 tygodniu ciąży wszystkim kobietom Rh (–) bez przeciwciał anty Rh uzupełnione podaniem poporodowym zwiększa skuteczność ze nastepna ciaza bedzie przebiegala prawidlowo! ale wiadomo pod wieksza kontrola i z czestszymi badaniami!

Awatar użytkownika
jaaa
TOP Beauty
TOP Beauty
Posty: 1724
Rejestracja: 12 sty 2005, 18:11
Lokalizacja: niedaleko Wawy:)

Post autor: jaaa » 26 kwie 2005, 15:14

a co jak jest odwrotnie kobieta jest Rh+ a facet Rh -??moze tak byc :oops: ?

Awatar użytkownika
Basia1
Miłośniczka Beauty
Miłośniczka Beauty
Posty: 1002
Rejestracja: 06 mar 2005, 18:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Basia1 » 26 kwie 2005, 15:38

jaaa pisze:a co jak jest odwrotnie kobieta jest Rh+ a facet Rh -??moze tak byc :oops: ?
wtedy nie ma konfliktu gdyż Rh+ nie zawiera przeciwciał do Rh-. Konflikt występuje tylko u matek '-' i dzieci '+'
10 kwietnia 2006 - zmniejszenie piersi

Awatar użytkownika
Basia1
Miłośniczka Beauty
Miłośniczka Beauty
Posty: 1002
Rejestracja: 06 mar 2005, 18:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Basia1 » 26 kwie 2005, 15:42

mila pisze:Pati

dzięki za wyczerpującą odpowiedź,ale się teraz przejełam :roll: nie wiem czy dobrze zrozumiałam,że przy 1 dziecku tego konfliktu nie będzie, a przy następnych tak?
Mila nic się nie martw, kiedyś to faktycznie był problem, teraz przy dzisiejszym postępie medycyny wszystko da sie zrobić. tylko niestety konflikt serologiczny oznacza że będzie to ciąża o wysokim stopniu ryzyk, częste kontrole... itd., ale to dopiero przy kolejnych ciążach.
10 kwietnia 2006 - zmniejszenie piersi

Gość

Post autor: Gość » 26 kwie 2005, 16:19

Basiu :)

Wielki Dzięki za pocieszenie, poweim,że się zmartwiłam tymi problemami, ale dobrze,że przy pierwszym nie ma tego konfliktu :) Teraz przynajmniej wiem,że będę musiała byc czujniesza od innych pierworódek.






Pozdrowionka :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Damskie sprawy”