Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Twarz

Zmiana koloru oczu, czy w ogóle możliwa?

kolor oczu; operacja oczu; zmiana koloru oczu; teczówka;

kolor oczu; operacja oczu; zmiana koloru oczu; teczówka; - kolor oczu; operacja oczu; zmiana koloru oczu; teczówka;
Ile razy patrzyłaś na swoja twarz w lustrze i marzyłaś o pięknych niebieskich oczach. Dziś jest to, już możliwe. Operacje takie, wykonuje się w Meksyku i na Kostaryce. Jak to się dzieje, że w ogóle możliwa jest zmiana koloru oczu?

Za kolor oczu jest odpowiedzialny ten sam barwnik co w skórze, czyli melanina. U osób o ciemnych oczach melaniny jest bardzo dużo, u osób o oczach zielonych jest jej mniej. Szare oczy mają melaninę tylko w tylnych warstwach tęczówki, zaś u osób o oczach niebieskich melaniny nie ma wcale. Jak to jest ze jednak widzimy oczy niebieskie? Za kolor oczu niebieskich, odpowiada rozproszenie światła w oku.

Fachowo mówiąc niebieski kolor oczu, to efekt Tyndalla, czyli rozpraszania wstecznego.

Tłumacząc te zjawisko, można powiedzieć, że gdy światło natrafia na cząstki, które mają wielkość nieco mniejszą lub taką samą jak długość jego fali (a tak dzieje się właśnie w ludzkim oku), światło o dłuższych długościach fal przechodzi przez roztwór słabo rozproszone i tylko niewielka jego część ulega odbiciu. Natomiast światło o krótszych długościach fal jest lepiej rozpraszane na cząsteczkach w roztworze i większa jego część powraca odbita do oka obserwatora.

Właśnie dlatego u osób, które nie mają melaniny w tęczówce oka, oczy wydają się niebieskie - do oka obserwującego powraca odbite światło głównie o krótkich długościach fal, czyli bliskie barwie niebieskiej. Pozostałe zaś jest pochłaniane.

W Strona Clinic w Meksyku, wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu melaniny z tęczówki za pomocą lasera o niewielkiej mocy. Taki zabieg jest bardzo krótki, trwa to tylko 20 sekund, jednak na efekty trzeba poczekać dużo dłużej nawet kilka tygodni, aż z oka usunięte zostaną pozostałości martwych komórek.

Dlatego możliwa jest zmiana ciemnych oczu na niebieskie, odwrotna kombinacja nie jest możliwa.

Nie jest to jednak zabieg całkowicie bezpieczny. Niektórzy eksperci uważają, że pozostałości które zostają, mogą blokować odpływ płynów z oka i powodować do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, a co za tym idzie - jaskrę. Fachowcy z kliniki jednak się z tym nie zgadzają, twierdząc że pozostałości są zbyt drobne, aby móc zablokować odprowadzające płyny kanaliki.

Niestety długoterminowe skutki takiego zabiegu nie są nieznane, a dopuszczenie go w innych krajach w tym w Unii Europejskiej wymagałoby kilkuletnich prób klinicznych. Do tej pory zmianie koloru oczu poddało się tylko 37 pacjentów z terenu Kostaryki oraz Meksyku.

Niebieski kolor oczu nie jest tak rzadki na północy Europy - ma go prawie połowa populacji. Jednak w takich krajach jak Belgia i Francja niebieskie oczy ma już tylko co piata osoba, a w Hiszpanii co szósta. W skali globalnej, jest to jednak kolor bardzo rzadki i ma go nie więcej niż 1 proc. ludzi na świecie. Dlatego jest tak bardzo pożądany.

Nie jest znane pochodzenie niebieskiego koloru oczu. Uważa się jednak, że ten kolor tęczówki pojawił się w wyniku mutacji i rozprzestrzenił się wraz z wędrówką ludzi na północ. Hipoteza jest taka, że ma to związek z mniejszą ilością światła - duże ilości melaniny w tęczówce, które sprawiają, że oczy wydają się ciemne, pochłaniają światło, chroniąc wnętrze oka przed uszkodzeniami. Potwierdzeniem tej teorii może być fakt, że oczy w kolorze niebieskim u rasy czarnej praktycznie nie występują za to najczęstszym kolorem tęczówki u tej rasy jest kolor brązowy.

Cena takiej operacji to około 5 tysiecy dolarów.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version