Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Aktualności

Szeroka talia czy biodra? Co gorsze?

WydarzeniaOstatnie badania wskazują, że nie tylko sama otyłość jest obciążeniem dla organizmu, lecz również lokalizacja tkanki tłuszczowej bywa bardziej lub mniej niebezpieczna.

- Zwykle tkanka tłuszczowa gromadzi się w organiźmie w określonych partiach ciała. Jeśli tkanka tłuszczowa odłożyła się głównie na udach i pośladkach mówimy o otyłości typu "gruszka". W otyłości typu brzusznego tłuszcz gromadzi się głównie w środkowej części ciała, mówimy wtedy o typie "jabłka" - wyjaśnia dr Anna Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka. - Otyłość pośladkowo-udowa jest bardziej typowa dla kobiet i trudno ją leczyć."

Do określenia typu otyłości służy wskaźnik WHR (Waist-to- Hip Ratio), który oznacza proporcje obwodu w talii do obwodu w biodrach. Wskaźnik WHR > 1 dla mężczyzn i > 0,85 dla kobiet oznacza otyłość typu "jabłko", natomiast jeśli jest mniejszy od tych wartości - oznacza to otyłość typu "gruszka". Otyłość brzuszną rozpoznaje się także, gdy obwód pasa jest większy niż 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety.

Naukowcy z Instytutu Kardiologii w Warszawie przeprowadzili badania dotyczące zagrożeń, związanych z otyłością brzuszną.

- W naszych badaniach ocenialiśmy wpływ otyłości brzusznej na występowanie zaburzeń lipidowych, hiperglikemii, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca - mówi dr Maria Polakowska z Instytutu.

Zespół lekarzy przebadał ponad 1300 osób w wieku 24-78 lat. U ponad 30 proc. badanych mężczyzn i 37 proc. kobiet rozpoznano otyłość brzuszną. - Najczęściej stwierdzana chorobą u osób z typem otyłości brzusznej była hipercholesterolemia oraz nadciśnienie tętnicze, również poziom glukozy był u tych osób istotnie wyższy - mówi dr Walerian Piotrowski z zespołu badawczego.

Osoby z otyłością brzuszną mają często podwyższone poziomy cholesterolu frakcji LDL, a obniżone frakcji HDL, wysokie stężenia trójglicerydów i wzmożoną skłonność krwi do krzepnięcia. Wszystko to sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych. Z otyłością brzuszną związane są też podwyższone poziomy cukru we krwi, co w konsekwencji grozi rozwojem cukrzycy typu 2.

zrodlo: onet.pl

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version