Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Masło Karite

Masło Karite

Masło Karite - Masło Karite
Drzewo karite ( ang, shea butter ) (fr, beurre de karite) zwane również masłoszem jest to drzewo rosnące na drzewiastej sawannie Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali i Sudan to kraje produkujące najlepszej jakości masło karite z powodu właściwości gleby, jaka tam się znajduje, nie ma kontaktu z nawozami i pestycydami. Jest to drzewo uważane za święte i z tego tytułu, ludy autochtoniczne nie mają śmiałości ani go ściąć, ani go zniszczyć w jakikolwiek sposób. Służy rytualnym namaszczeniom, żywi, leczy, pozwala przetrwać i wyznacza rytm życia.


Gatunek ten jest wpisany na listę gatunków zagrożonych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych (IUCN), głównie ze względu na pożary buszu, wywoływane przez człowieka.

Nazwa « karite » znaczy « drzewo masłowe » w języku Wolof.
Karite może osiągać 15 metrów wysokości, a średnica jej pnia może dochodzić do jednego metra. Może żyć nawet 2-3 wieki.
Trzeba czekać aż 15 lat, by drzewo, zasiane z ziarenka, wydało swe pierwsze owoce. Drzewo osiąga pełną dojrzałość dopiero w wieku 30 lat i wtedy dopiero może wydawać nawet 20 kg owoców, z których otrzymuje się 5 kg suchych migdałów, które zużywa się do produkcji i dzięki czemu uzyskuje się około 1 kg czystego masła karite. Drzewo najintensywniej owocuje pomiędzy  50 a 100 rokiem życia, co skutecznie utrudnia jego uprawę.
Owoce masłosza rosną w gronach, złożonych z wielu owoców o jajowatym kształcie, koloru od ciemnozielonego do brunatnego, o rozmiarach od 4 do 8 centymetrów długości. Jest to mięsista jagoda, zawierająca jeden lub dwa twarde migdały (podobne do nasion awokado), białawego koloru, otoczone cienką łupinką i miąższem (55%). Każdy migdał zawiera substancję oleistą (45% tłuszczu), stanowiącą około połowy jego masy.
Do produkcji masła karite, owoce są zbierane od połowy czerwca do połowy września.

Drewno karite jest używane do wyrobu różnych przedmiotów, w tym słynnych mis z kraju Dogonów (Mali), bandiagar, noszących nazwę od głównego miasta tego regionu Bandiagary.

Zastosowanie w kosmetyce
Masło karite długo stanowiło jedyny kosmetyk afrykańskich kobiet. Od Senegalu po Nil, mimo nieprzyjemnego zapachu, wiele grup etnicznych uznawało je za najcenniejszą z pomad.
Głownie używane jest w walce z problemami skóry, takimi jak nadmierne wysuszanie i łuszczenie się. W porze suchej, zapobiega pierzchnięciu i pękaniu skóry. Generalnie, po umyciu się, dzieci i dorośli nacierają sobie ciało orzechem karite. Masaż ten odpręża i relaksuje.
Masło karite w swoim składzie zawiera kwasy tłuszczowe (stearynowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy) oraz witaminy A, D, E i F, a także lateks.
Masło karite jest dość twarda masa, która staje się płynna pod wpływem temperatury ciała.
Masło karite jest także używane do pielęgnacji włosów, głównie do utrwalania fryzur. Zmiękcza owłosioną skórę głowy i zapobiega tworzeniu się łupieżu. Kobiety robią sobie często maseczki na włosy.
Całe populacje posługują się masłem karite jako kremem ochronnym przeciw promieniom słonecznym. Często, by wywabić przykry zapach masła, Afrykanie podgrzewają masło przez długie godziny, skrapiając go co jakiś czas wodą. Wraz z parowaniem, ulatniają się substancje zapachowe.
Po wystygnięciu, młode dziewczyny dorzucają do niego skrawki skórki z cytryny albo wręcz dolewają perfum. Niektóre ludy dodają olej kokosowy w celu nadania masłu płynnej konsystencji, gdyż jest ono zbyt zbite. Chodzi tu o "przepisy prawdziwie domowe", gdzie każda rodzina ma swój sekretny sposób na przygotowanie masła karite.

Właściwości kosmetyczne
• nawilżające, natłuszczające, ujędrniające skore twarzy i ciała
• przeciwzmarszczkowe
• zmiękczające skore ust
• regenerujące obtarta skore
• likwidujące przesuszenia i zrogowacenia naskórka
• ochronne przed wysuszającym działaniem promieniowania UV
• rewitalizujące i wzmacniające włosy
• zapobiegające podrażnieniom skory
• rozluźniające mięśnie i odpręża
• zmniejszające świąd i natłuszczające w przypadkach alergii, 
   łuszczycy i dermatoz

Produkcja mydła
Afrykanie używają złej jakości masło karite do produkcji mydła. Są to mydła gorszego gatunku, produkowane albo z odpadów produkcyjnych, lub z migdałów niepożądanych, czy kiełkujących.
Reakcja zmydlania następuje przy udziale potażu, uzyskiwanego z popiołów niektórych roślin.
Jeśli zmieszać to mydło z mydłem kokosowym w proporcji od 15 do 20%, otrzymuje się kremową, gładką, bardzo tłustą pastę.

Oświetlenie
Masło karite jest używane do oświetlania chat za pomocą lamp olejowych. Są to masła najgorzej wyprodukowane lub źle przechowywane (zjełczałe). W tym celu, przygotowuje sie z nich małe kulki wielkości bułki od 150 do 200 gram, a w środek wprowadza się bawełniany knot.
Spalanie tłuszczu z karite wytwarza jasno świecący płomień, ale uwalnia też dużo dymu o nieprzyjemnym zapachu.

Zastosowania w medycynie
Z terapeutycznego punktu widzenia, masło karite jest używane do masażu na gorąco do leczenia odkształceń, skręceń, zwichnięć, skrzywień i reumatyzmu, choć nie stwierdzono w nim żadnych składników przeciwzapalnych, jest także używane w celu przyspieszenia zasuszania się pępowiny.

• Kobiety w ciąży
Masło karite stosowane jest także przez kobiety ciężarne, które smarują sobie nim szczególnie brzuch, by zapobiec tworzeniu się rozstępów oraz by wzmocnić mięśnie.
• Matki karmiące piersią
Karite wmasowany w brodawki łagodzi podrażnienia, nawilży i skutecznie zmiękczy skore.
• Dzieci i niemowlęta
Skutecznie zabezpiecza przed podrażnieniami delikatnej skory dziecka.

Stosując domieszkę sproszkowanego tytoniu i kory z drzewa Butyrospermum parkii, otrzymuje się bardzo skuteczny środek dezynfekujący.

Sposób użycia
Krem Karite nie ma działania alergizującego, może być aplikowane na twarz i inne części ciała, łącznie z okolica oczu. Wystarczy mała ilość, jest bardzo wydajny.

Masło karite o pojemnosci 100ml dostępny w sklepie internetowym: http://www.anai.pl

Amin
http://www.bioanai.pl/

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version