Beauty w Polsce

Switch to desktop Register Login

Chirurgia plastyczna

Blizna bliźnie nierówna

Medyczne newsy

Medyczne newsy - Medyczne newsy
Dlaczego u jednych blizna wygląda brzydko, jest twarda, gruba, szeroka, zaczerwieniona, a w dodatku swędząca, a u innych blizna jest tylko cieniutką białawą kreseczką? Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczne jest zrozumienie jak skóra jest zbudowana, co się dzieje po zranieniu, co może mieć wpływ na przebieg gojenia, a w konsekwencji na wygląd blizny, czy MY sami mamy jakikolwiek wpływ na to aby nasza blizna wyglądała estetycznie?

Skóra - największy narząd ludzkiego ciała
Blizna powstaje w miejscu przerwania ciągłości skóry. Zrozumienie mechanizmu gojenia rany jest ważne, może też pomóc nam nabrać respektu i podziwu nad możliwościami naszego często niedocenianego ciała.
Zacznijmy od budowy skóry, która waży około 4 kilogramów i ma powierzchnię ok. 2 m². Skóra ma budowę warstwową. To co widzimy, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa, to naskórek; jest on cieniutki, ale niezwykle skomplikowany. Na wierzchu komórki naskórka są martwe (to właśnie na nie działamy za pomocą peelingów czy dermabrazji). Poniżej znajduje się kilka różnorodnych warstw komórek żywych. Pod naskórkiem znajduje się tzw. skóra właściwa czyli „źródło wszelkiego zła”, gdyż w zależności od tego jak się ona zachowa po zranieniu, taką bliznę otrzymamy. Po zranieniu, oparzeniu, cięciu skalpelem dochodzi do naruszenia ciągłości skóry. Nasz organizm natychmiast włącza syreny alarmowe (ból) i natychmiast rozpoczyna pracę naprawczą. Najpierw wypełnia ranę krwią, wraz z którą wysyła różne komórki - ich celem jest rozpoznanie i zniszczenie drobnoustrojów, uprzątnięcie martwych tkanek i wiele innych czynności, służących naprawie. Potem pączkują w obręb rany naczynia krwionośne i chłonne, następnie rana wypełnia się włóknami kolagenowymi. Te wszystkie etapy tłumaczą zmiany w wyglądzie rany i blizny w czasie.
Gdyby nie cudowna właściwość naszego organizmu - tworzenie blizn - chodzilibyśmy z ziejącymi, krwawiącymi ranami!

Blizna po zabiegu
Niewątpliwie niezwykle ważna jest rola chirurga i sposób postępowania podczas zabiegu operacyjnego. Sposób orientacji blizny - długa oś wzdłuż linii Langera, czyli naturalnych załamań skóry - to jedna z najważniejszych zasad w chirurgii plastycznej.
Udowodniono również, że niedelikatne obchodzenie się z tkankami, zbyt grube szwy, zbyt mocne zaciskanie szwów, złe zbliżenie brzegów rany mają wpływ na kształt przyszłej blizny.
W trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej olbrzymi nacisk kładziony jest na sposób działania z brzegiem rany, jest to wpajane wręcz jako filozofia postępowania - delikatność, sposób prowadzenia noża, unikanie miażdżenia tkanek narzędziami chirurgicznymi, używanie specjalnych haczyków do podważania skóry, sposób zakładania szwów, używanie plastrów podtrzymujących zamiast szwów (stripów).

Walka z blizną
Szkoły i metody są różne, najczęściej jednak stosuje się metody farmakologiczne i mechaniczne, a jeśli to konieczne, chirurgiczną korekcję blizny. Najtańszym, skutecznym sposobem postępowania z blizną to specjalny masaż opuszkami palców , często wsparty kremem lub żelem, który dzięki swojemu specjalnemu składowi (heparyna, wyciąg z cebuli, alantoina) pomaga zmiękczyć, uelastycznić, rozjaśnić i wypłaszczyć bliznę.
Starym, znanym od lat sześćdziesiątych, sposobem jest ucisk czyli fachowo: presoterapia. Stwierdzono, że blizna cały czas poddana uciskowi blednie, mięknie, staje się bardziej elastyczna i mniej widoczna. W przypadku dużych płaszczyznowych blizn stosuje się w tym celu, z dobrym skutkiem, ubrania uciskowe lub fragmenty tych ubrań, np. rękawiczki na blizny na rękach , czy same mankiety na blizny na kończynach. Jeśli mamy małą bliznę możemy zastosować plastry silikonowe, które nakleja się na bliznę i nosi prawie całą dobę, są elastyczne i trwałe (np. Silon, Medi-żel). W miejscach, gdzie plaster trudno zamocować oraz na twarzy, można zastosować żel silikonowy, który, po nałożeniu cienkiej warstwy, zasycha, tworząc cienką błonkę na bliźnie. Stosuje się go dwa razy dziennie. Źel po aplikacji jest niewidoczny, można wykonać makijaż twarzy. Terapia żelami silikonowymi jest wygodna, lecz nieco droższa.
Stosowanie wszystkich wymienionych metod ma sens nawet w przypadku „starych” blizn, ale trzeba pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy pracować nad wyglądem naszej blizny tym nasze działania będą bardziej skuteczne. A jak wcześnie zacząć - podstawowym warunkiem do rozpoczęcia naszych działań jest pełne wygojenie rany, tzn. blizna powinna być gładka, nie powinno być strupków, ani sączących miejsc na jej powierzchni.
W niektórych przypadkach chirurg plastyczny może zakwalifikować bliznę do chirurgicznej korekcji, zwykle dzieje się to wtedy, gdy blizny powodują przykurcze w stawach, lub zmiana orientacji blizny może wpłynąć na jej wygląd w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że proces tworzenia blizny trwa co najmniej rok, dlatego nie przeprowadzamy wcześniej zabiegu, ponieważ korygowanie blizny niedojrzałej może spowodować reakcję w postaci zwiększonego przerostu.
W skrajnych przypadkach blizn przerosłych, lub tzw. keloidów (bliznowców) stosuje się miejscowe ostrzykiwanie preparatem sterydowym.
Poprawę w wyglądzie blizny można uzyskać stosując również metody mechaniczne polegające na usunięciu wierzchnich warstw naskórka, stosuje się tu dermabrazję (za pomocą specjalnego wiertła), mikrodermabrazję (bombardowanie naskórka za pomocą drobnych kryształków) lub laseroterapię.

Ocena, która z metod jest najlepsza i najskuteczniejsza jest trudna, z moich obserwacji wynika, że wszystkie mają korzystny wpływ na poprawę wizerunku blizny, ale... Niestety wszystkie wymagają konsekwencji i cierpliwości. Nic nie stanie się od razu, trzeba codziennego, kilkumiesięcznego wysiłku, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Autor: specjalista chirurgii plastycznej - Małgorzata Keller-Skomska
Fragmenty artykułu, który ukazał się w periodyku Twoja Zdrowa Medycyna we wrześniu 2005 r.

© Beauty w Polsce 2005 - 2017 . Powered by Grafic Art

Top Desktop version